Ако предпочитате да държите цифровите си активи, ще ви е необходим защитен портфейл, към който можете да прехвърляте своите монети. В тази статия ще изброим тези портфейли, които смятаме, че са най-добрите.
Всички тези портфейли са известни като „горещи“ портфейли, тъй като по подразбиране те са свързани към интернет по всяко време. Ако местите големи количества Bitcoin, премислете далие не е по-добре да използвате „студен“ офлайн портфейл, за да съхранявате активите си.
Bitcoin Core е оригиналния клиент на BTC и е достъпен за Windows, Mac и Linux. Core е Bitcoin клиента с „пълен възел“, което означава, че при първото изпълнение той ще изтегли текущата версия на blockchain (понастоящем около 160GB), като се свърже с други възли. Тогава ще продължи да изтегля и обработва данни за Bitcoin транзакции.
Едно от предимствата на това е, че е много по-трудно да свържете конкретен адрес на BTC с вашата самоличност. Core идва предварително конфигуриран, да преминава през анонимизиращата мрежа Tor.
Electrum съществува от 2011 г. и работи с Windows, Mac и Linux. Това е един от най-популярните „тънки“ клиентски портфейли, тъй като не тегли целия Bitcoin blockchain. Вместо това, той се свързва с други сървъри, за да провери вашият баланс. Това означава, че можете да го настроите за няколко минути и заема малко място на вашия твърд диск.
За разлика от клиента Bitcoin Core, Electrum ви предлага възможността да шифрирате файла на портфейла си по време на настройката.
Jaxx е разработен през 2014 г. и служи не само като портфейл на Bitcoin, но и като приложение, което може да съхранява множество крипто валути. Някои от тях са Litecoin, Dash , Ethereum и Bitcoin Cash . Ripple не се поддържа в момента, но екипът на Jaxx е намекнал, че може да поддържа тази функция в бъдеще.
Интерфейсът е доста опростен, тъй като можете бързо и лесно да превключвате между различните баланси.
Jaxx съществува като разширение за Chrome, както и за Windows, Mac и Linux. Дори има мобилно приложение, така че е вероятно да видите всички крипто баланси от едно устройство.
Ripple е една от топ 5 крипто валути по отношение на капитализацията. Въпреки че е предназначена да улесни транзакциите между банки, много хора я използват и за спекулации и за извършване на плащания.
За разлика от по-популярните валути като Bitcoin, официалният десктоп клиент вече не се поддържа от създателите.
Освен че изглежда е единственият настолен клиент на разположение за Ripple, Rippex е много лесна инсталация.
За да активирате портфейла си, трябва да заплатите такса от 20 XRP.
Ако искате да съхранявате XRP извън обмен, но не искате да плащате таксата за Rippex, вместо това можете да генерирате хартиен портфейл от http://ripplepaperwallet.com.
Exodus е портфейл с няколко валути и може да държи различни видове монети и активи. Процесът на настройка е много прост. Подобно на Jaxx, вие създавате 12 думи „master seed“, които можете да запишете и използвате, за да възстановите портфейла си, ако вече нямате достъп до оригинала. (Между другото, ако преди това сте създали master seed чрез Jaxx, Exodus може да го възстанови). След като инсталацията приключи, Exodus също ще ви подкани да изберете парола, за да защитите портфейла си.
Вашите цифрови активи са показани в удобна за потребителите диаграма. За разлика от другите портфейли, които обсъждахме тук, можете да изберете различни „теми“, за да направите клиента по-приятен за окото.
Софтуерът за портфейла също така поддържа обмен на крипто-активи и валути чрез Shapeshift.
Exodus също не е с 100% отворен код. Компанията твърди на своя уеб сайт, че това би издало търговски тайни и ще улесни хакерите в създаването на нелегитимни версии на портфейлите.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.