Според доклад на южнокорейската информационна агенция Yonhap приблизително половината от приходите на Северна Корея в чуждестранна валута се дължат на кибератаки и експлойти в сферата на криптовалутите.
„Корейската народнодемократична република (КНДР) получава приблизително 50% от валутните си приходи от злонамерени кибердейности, които използва за финансиране на оръжейните си програми„, се посочва в доклада, като се цитира информация от ООН.
Медията се позовава на доклад на ООН, в който се посочва, че незаконните дейности на Северна Корея в сферата на криптовалутите от 2017 г. до 2023 г. възлизат на $3 милиарда, като 40% от тези средства са предназначени за разработване на оръжия за масово унищожение.
Това неотдавнашно разкритие съвпада с предишни разкрития, направени от американски служители в средата на 2023 г., относно зависимостта на Северна Корея от киберкражби за получаване на чуждестранни приходи. През юни 2023 г. служител от администрацията на Байдън изтъкна опасенията си относно кражбите на криптовалута и кибератаките, като твърди, че около половината от валутните приходи на Северна Корея се получават от такива незаконни дейности.
Северна Корея е свързана със значителни хакерски атаки на DeFi както през 2022 г., така и през 2023 г. В доклад на Chainalysis от 2023 г. се посочва, че Lazarus Group, свързана със Северна Корея, е отговорна за хакерски атаки срещу криптовалути на обща стойност $1.7 милиарда през 2022 г.
По-голямата част от средствата, заграбени от Lazarus Group, са прехвърлени чрез миксера за криптовалути YoMix, след засилен регулаторен контрол върху други санкционирани миксери като Sinbad и Tornado Cash. Освен това друга свързана със Северна Корея структура, наречена Kimusky, е замесена в крипто експлойти, включващи платформи като Stake.com и Harmony.
В операциите си тези субекти демонстрират предпочитания към децентрализирани борси, протоколи за кредитиране и традиционни борси, в този ред, според данните на Arkham Intelligence.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.