Нищо не се държи като сигурно убежище по време на движенията на глобалния пазар от март 2020 г., освен физическите пари.
Брутална разпродажба хвана инвеститорите в акциите, Биткойн, златото и облигационните пазари неподготвени. Това, което предизвика първия кръг от спада, беше нарастващият брой на случаи на коронавирус в САЩ, което накара правителството на Доналд Тръмп да обяви национална карантина.
Инвеститорите изпаднаха в паника и разпродадоха своите печеливши рискови участия, за да ги превърнат в кеш. Някои от тях се присъединиха към отрицателното рали, за да покрият маржин призивите си, за да избегнат загуби от своите позиции с прекалено висок ливъридж. В резултат на това всеки актив, включително Биткойн, падна, оставяйки кеша като единствения крал.
Три месеца след катастрофата, световната изследователска фирма Refinitiv Lipper установи, че инвеститорите сега притежават около 4,6 трилиона долара средства на пазарите, което е рекорд.
Анализите допълнително потвърдиха скок в сумата, държана като банкови депозити, което предполага, че инвеститорите се надпреварват да намерят инвестиции с минимален риск на текущите волатилни пазари.
Но Дан Тапейро, съоснователят на Gold Bullion International, вижда сантиментална промяна. Макроинвеститорът-ветеран в четвъртък написа, че инвеститорите може да започнат да излизат от фиатните си позиции, за да влязат в по-рискови пазари, добавяйки, че държането на пари не дава нищо освен нулева доходност.
Г-н Тапейро обясни, че инвеститорите, които се страхуват от погрешните ходове на фондовата борса по-рано, сега гледат на това, че тя възстановява всичките им годишни загуби. Той добави, че „такъв голям негатив / страх [обикновено] не присъстват на върховете на капиталовия пазар.“
Аналогията важи и за Биткойн, чието възстановяване след март е над 150 процента през юни. Г-н Тапейро отбеляза, че криптовалутата вече има „огромна възможност“ да привлече част от тази купчина от 5 трилиона, ако рискът се върне.
Някои се опасяват, че Биткойн, както и фондовата борса, се изстреляха нагоре твърде бързо спрямо депресивните икономически перспективи.
Наблюдателите отбелязват, че Robinhood, приложение за търговия с нулева такса, е в центъра както на фондовия пазар, така и на ценовите възходи на Биткойн през Q2 / 2020.
Това тласка основните инвеститори в зона за безопасност. В идеалния случай търговците на дребно трябва да излязат от позициите си, за да неутрализират настроенията на пазара – и да го свържат с икономическата реалност на лошата корпоративна възвръщаемост и нарастващата безработица.
Въпреки това, сценарият подобрява дългосрочните перспективи на Биткойн. Както Тапейро подчерта, инвеститорите не могат завинаги да седят в кулоарите на бичия пазар. Те ще трябва да се отдалечат от паричните пазари с нулева доходност и да увеличат позициите си на пазара на акции и Биткойн.
Илон Мъск, милиардерът предприемач, който стои зад Tesla и SpaceX, наскоро изрази възхищението си от стратегията за Биткойн на Салвадор при управлението на президента Найиб Букеле.
Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Том Лий, ръководител на Fundstrat, наскоро сподели мнението си за продължаващото рали на Биткойн, намеквайки, че то може да послужи като предвестник на бъдещото представяне на традиционните пазари, особено на S&P 500.
Дебатът за Биткойн и златото като предпочитани инвестиции набира сила, тъй като и двата актива достигат значителни успехи.