Биткойн в момента се търгува около $96,000, но анализатори от CryptoQuant предупреждават, че криптовалутата може би наближава своя връх.
Фирмата за анализ на блокчейн данни посочва пет ключови показателя, които показват, че ралито може да е на изчерпване, като призовава за предпазливост на фона на настоящия пазарен ентусиазъм.
CryptoQuant изтъква съотношението MVRV като един от основните сигнали, които трябва да се наблюдават. Това съотношение, което сравнява пазарната стойност на Биткойн с реализираната му стойност, в момента е на ниво 2.67 – далеч под критичното ниво от 3.7, праг, който исторически се свързва с пазарните върхове. Последният път, когато това съотношение се повиши, беше по време на ралито на Биткойн през 2021 г., когато достигна 7.
Bitcoin Hits ATH: Is It Time to Sell or Hold?
MVRV > 3.7 has historically marked market tops.
Explore these 4 additional key metrics to better understand market timing and make more informed decisions.
Details below 👇 pic.twitter.com/ewavOhofBR
— CryptoQuant.com (@cryptoquant_com) November 19, 2024
Друг червен флаг е индексът на страха и алчността (Fear and Greed Index), който от средата на ноември насам постоянно е над 80, като многократно достига връх от 90. Исторически погледнато, такива високи показания предполагат, че Биткойн може да се приближава към локален ценови връх, особено в комбинация с други показатели.
Освен това притокът на свеж капитал към Биткойн остава решаващ фактор. Макар че пазарът все още се намира в това, което CryptoQuant нарича „бича фаза“, нивото на новите пари, които навлизат на пазара, е от решаващо значение за поддържането на ралито. Забавянето на свежите инвестиции може да сигнализира за ценово плато.
Движението на дългосрочните притежатели на Биткойн е друга причина за безпокойство. Ако метриката „Coin Days Destroyed“ (CDD) се повиши, това показва, че Биткойн, които са били държани дълго време, се продават, което може да сигнализира за промяна в пазарните нагласи. Понастоящем индикаторът CDD е на ниво 15.1 милиона, като се доближава до нива, които биха могли да подскажат отслабване на пазара.
И накрая, CryptoQuant следи движението на Биткойн към борсите за деривати, като използва Inter-Exchange Flow (IFP). Текущото показание на IFP е 730,000, което показва, че Биткойн се използва като обезпечение за сделки с деривати. Макар че този показател все още е в положителен диапазон, той остава ключов фактор, който трябва да се наблюдава, тъй като в предишни бичи периоди IFP е достигал над един милион.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.