Начало » Други » 4 причини защо юанът няма да замени долара като световна резервна валута

4 причини защо юанът няма да замени долара като световна резервна валута

28.05.2023 11:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
4 причини защо юанът няма да замени долара като световна резервна валута

Битката за надмощие между долара и юана като световни резервни валути е обект на дебати през последните седмици.

Въпреки че някои прогнозират спад на долара и възход на юана, има няколко убедителни причини да се смята, че доларът ще запази доминиращата си позиция. Нека разгледаме основните моменти.

Важно е да се признае, че понастоящем доларът държи значителен дял от съвкупната резервна валута в света, възлизащ на 62%. Това го превръща в основната резервна валута, засенчвайки други претенденти като юана, който дори не е сред първите четири резервни валути (евро, йена, британски паунд и швейцарски франк).

Прозрачност

Прозрачността е ключов фактор за определяне на надеждността на дадена валута. Липсата на прозрачност около юана представлява съществен недостатък. Китай строго контролира стойността и движението на юана, докато щатският долар се възползва от репутацията си на стабилнa и прозрачнà валута.

Юанът все още е в етап на развитие и разчита в голяма степен на правителствени интервенции, което поражда опасения за неговата дългосрочна жизнеспособност.

Политически пейзаж

Нарастването на средната класа в Китай се отразява на политическия пейзаж в страната. Тъй като тази средна класа натрупва все повече власт, тя вероятно ще оспори авторитета на Политбюро – основния управляващ орган на Китай.

Тази политическа несигурност може да накара заможните китайци от средната класа да потърсят по-прозрачни инвестиционни възможности, като например тези, предлагани от САЩ.

Освен това концентрацията на богатството на Китай в няколко богати града, съчетана с предизвикателства като екологичните проблеми (например силното замърсяване на въздуха в Пекин), може да ограничи дългосрочната му икономическа устойчивост.

За разлика от тях американската средна класа е по-равномерно разпределена в цялата страна, което позволява създаването на динамични икономически дейности на различни места. Тези политически и демографски фактори укрепват силата на американската икономика, подкрепяйки продължаващата доминация на долара.

Икономическо влияние

Макар да е вярно, че юанът постепенно започва да се търгува директно между Китай и някои страни като Австралия и Япония, това не представлява пряка заплаха за статута на долара като основна разменна валута в световната търговия.

Съединените щати, със своето огромно икономическо влияние, вероятно ще оказват „приятелски натиск“, за да запазят господстващото положение на валутата.

Повечето държави, с изключение на Северна Корея, Иран и самия Китай, ще предпочетат да продължат да използват долара за международни транзакции.

Историята е на страната на долара

В историята доминиращите резервни валути обикновено са били свързани с държави или империи, които са имали значителна власт над съседните им региони. Например сребърната драхма на Древна Гърция, римските монети, византийският златен солид и арабският динар са играли влиятелна роля по време на своето управление.

В по-новата история испанската сребърна монета и лирата на Британската империя са упражнявали господстващо положение в целия свят. Въпреки това пейзажът около долара е съвсем различен. Силата на щатския долар се крие в стабилния му вътрешен пазар, подхранван от покупко-продажбите на над 310 милиона американци.

Тази уникална характеристика, съчетана с историческите, културните и политическите връзки, които западните държави споделят със САЩ, осигурява солидна основа за устойчивостта на долара.

Освен това Съединените щати се възползват от голямата си потребителска база, която не само задвижва икономиката им, но и възпитава чувство на патриотизъм и готовност да се защитават интересите на страната.

В това отношение щатският долар е исторически първенец – универсална валута, широко използвана от огромен кръг потребители, които принадлежат към една държава.

В заключение, въпреки че се появиха опасения за бъдещето на долара като световна резервна валута, вероятността за отслабването му е минимална.

Сегашният статут на долара, прозрачността на правителствата, политическите фактори, приятелският натиск, упражняван от Съединените щати и историческите тенденции предполагат, че той ще запази.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.