Данните от Chainalysis показват, че 4,068 криминални кита (приблизително 4% от всички китове) държат криптовалута на стойност над $25 милиарда между тях.
Фирмата за блокчейн анализи определя криминалните китове като всеки частен портфейл, който държи криптовалута на стойност над $1 милион, като над 10% от средствата, получени от незаконни адреси, са свързани с дейности като измами и злонамерен софтуер.
Данните са от секцията „Престъпни баланси“ на доклада „Crypto Crime Report„, който изследва престъпната дейност в блокчейна през 2021 г. и началото на 2022 г. Широкообхватният доклад обхваща и теми като рансъмуер, малуер, даркнет пазари и престъпления, свързани с NFT.
„Като цяло Chainalysis идентифицира 4,068 криминални кита, които притежават криптовалута на стойност над $25 милиарда. Криминалните китове представляват 3.7% от всички крипто китове – тоест частни портфейли, които притежават криптовалута на стойност над $1 милион„, се казва в доклада.
Не Изпускай: Канада забранява 34 крипто портфейла на фона на масови протести
Данните показват, че 1,374 кита са получили между 10% и 25% от баланса си от нечестиви източници, докато 1,361 са получили между 90% и 100% . Тези с баланс между 25% и 90% от незаконните средства са общо 1,333 криминални кита.
„Докато откраднатите средства доминират общите престъпни баланси, пазарите от тъмната мрежа са най-големият източник на незаконни средства, изпращани на престъпни китове, следвани от измами на второ място и откраднати средства на трето„, сочи доклада.
Що се отнася до дейността по незаконни транзакции, докладът разкрива, че престъпните адреси са получили повече от $14 милиарда през 2021 г., което е ръст от 79% в сравнение със $7.8 милиарда, наблюдавани през 2020 г.
По-голямата част от тази цифра от $14 милиарда миналата година се дължеше на измами, които доведоха до увеличение от 82% на годишна база до $7.8 милиарда. По-специално т.нар. схеми за ‘издърпване на килима‘ в пространството на децентрализираните финанси (DeFi) бяха подчертани като ключов източник на измами с откраднати $2.8 милиарда:
Трябва да отбележим, че приблизително 90% от общата стойност, загубена от „rug pulls“ през 2021 г., може да се дължи на една измамна централизирана борса, Thodex, чийто изпълнителен директор изчезна скоро след като борсата спря възможността на потребителите да теглят средства.
Кражбите също нараснаха с 516%, за да представляват незаконна транзакционна дейност на стойност $3.2 милиарда, като DeFi секторът отново беше зона за безпокойство.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Стив Аоки е направил повече пари от NFT-та, отколкото от музикалния бизнес
От положителната страна Chainalysis посочи, че целият обем на транзакциите в щатски долари през 2021 г. възлиза на около $15.8 трилиона, като незаконните адреси представляват едва 0.15% от тази цифра, което е по-малко от 0.34% година преди това.
„Престъпността става все по-малка и по-малка част от екосистемата на криптовалутите. Способността на правоприлагащите органи да се борят с престъпността, базирана на криптовалути, също се развива. Виждали сме няколко примера за това през 2021 г., от това CFTC да повдигне обвинения срещу няколко инвестиционни измами, до премахването на рансъмуера REvil от страна на ФБР, до санкционирането от OFAC на Suex и Chatex„, се казва в доклада.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.