Туристическата индустрия в Ел Салвадор се подобри значително, откакто централноамериканската нация прие своя закон за Bitcoin, който проправи пътя на гражданите да плащат данъци в BTC и да използват криптовалутата като средство за обмен.
Когато Ел Салвадор официално прие Bitcoin като законно платежно средство през септември 2021 г., много хора реагираха скептично. Докато експертите и международните финансови институции побързаха да критикуват утопичното решение на малката латиноамериканска нация да приеме Bitcoin, криптовалутата не само повиши брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, но също така трансформира туристическата индустрия.
В интервю в понеделник за местни медии министърът на туризма на Салвадор Морена Валдес каза, че туристическият сектор всъщност е нараснал с повече от 30%, откакто страната започна да признава най-старият и най-ценен криптоактив за официална валута.
Валдес отбеляза, че растежът на този сектор е надхвърлил очакванията на правителството, регистрирайки $1.4 милиона посетители вместо прогнозираните $1.1 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ‘Може да очакваме мечи пазар, който ще продължи 2 години’
Доходите на страната също надминаха очакванията.
„Прогнозирахме $800,000 във чуждестранна валута, но получихме повече от $1.4 милиона приходи„, каза тя.
Валдес добави, че приемането на Bitcoin е променило значително потока от чуждестранни туристически посещения. В миналото повечето от посетителите идваха от съседния централноамерикански провлак. Но сега 60% от всички туристи идват от Съединените щати.
Докладът идва след съобщението на президента Наиб Букеле, който обича крипто поради това, че БВП на страната му е нараснал с 10.3% през 2021 г. Букеле заяви, че Ел Салвадор не е бил свидетел на двуцифрен ръст на БВП преди 2021 г.
Струва си да се спомене, че Букеле – който сега се превърна в звезда в социалните медии след своя експеримент с Bitcoin – е бил чест купувач през последните месеци, което показва увереността му в дългосрочните перспективи на флагманската криптовалута. Сега нацията притежава над 1,801 BTC.
Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Сътрудничеството между Доналд Тръмп и Илон Мъск привлича вниманието на целия свят, тъй като двамата са решили да преосмислят американския политически и икономически пейзаж.
Инвеститорите следят отблизо две важни събития през януари, които могат да окажат значително влияние върху цената на Биткойн (BTC) и криптовалутите: Предстоящото встъпване в длъжност на президента Тръмп на 20 януари и потенциалното повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка (BoJ) на 24 януари.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.