Банката за международни разплащания (БМР) неотдавна публикува доклад до финансовите министри на страните от Г-20, в който изтъква съществуващите структурни проблеми в екосистемата на криптовалутите и подчертава защо дигиталните активи не трябва да се разглеждат като форма на валута.
Докладът на БМР се фокусира върху три основни точки. На първо място, в него се обсъждат проблемите, свързани с претоварването и високите такси в рамките на крипто екосистемата, които водят до фрагментация. Таксите за транзакции в крипто сектора зависят от търсенето и трафика в блокчейна, което води до колебания в таксите, плащани от потребителите.
На второ място БМР посочи, че въпреки първоначалното намерение за децентрализация при криптовалутите и децентрализираните финанси (DeFi), тези системи проявяват значителна централизация. В доклада специално се споменават стабилните монети, които разчитат на надеждността на разчетната единица на централна банка, което потенциално създава рискове за паричния суверенитет.
На трето място, БМР твърди, че DeFi засилва съществуващите рискове и основно възпроизвежда услугите, предлагани от традиционните финансови системи. В доклада се твърди, че DeFi не допринася непременно за финансирането на реални икономически дейности, а по-скоро разчита на спекулативен приток на нови потребители, което поражда рискове за инвеститорите.
Макар да изрази скептицизъм по отношение на стабилността, ефикасността, отчетността и интегритета на криптовалутите, БМР призна някои аспекти на истинската иновация, като програмируемост, възможност за композиране и токенизация. Въпреки това БМР изрази загриженост относно основните икономически стимули, водещи до структурни недостатъци на криптовалутите. Вследствие на това БМР заключи, че криптовалутите не са подходящи като паричен инструмент и не са използвали ефективно иновациите в полза на обществото.
В обобщение, в доклада на БМР се изразява загриженост относно претовареността, високите такси, централизацията и спекулативния характер на криптовалутите, като в крайна сметка се стига до заключението, че те притежават присъщи структурни недостатъци, което ги прави неподходящи да играят конструктивна роля в паричната система.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.