Банката за международни разплащания (БМР) неотдавна публикува доклад до финансовите министри на страните от Г-20, в който изтъква съществуващите структурни проблеми в екосистемата на криптовалутите и подчертава защо дигиталните активи не трябва да се разглеждат като форма на валута.
Докладът на БМР се фокусира върху три основни точки. На първо място, в него се обсъждат проблемите, свързани с претоварването и високите такси в рамките на крипто екосистемата, които водят до фрагментация. Таксите за транзакции в крипто сектора зависят от търсенето и трафика в блокчейна, което води до колебания в таксите, плащани от потребителите.
На второ място БМР посочи, че въпреки първоначалното намерение за децентрализация при криптовалутите и децентрализираните финанси (DeFi), тези системи проявяват значителна централизация. В доклада специално се споменават стабилните монети, които разчитат на надеждността на разчетната единица на централна банка, което потенциално създава рискове за паричния суверенитет.
На трето място, БМР твърди, че DeFi засилва съществуващите рискове и основно възпроизвежда услугите, предлагани от традиционните финансови системи. В доклада се твърди, че DeFi не допринася непременно за финансирането на реални икономически дейности, а по-скоро разчита на спекулативен приток на нови потребители, което поражда рискове за инвеститорите.
Макар да изрази скептицизъм по отношение на стабилността, ефикасността, отчетността и интегритета на криптовалутите, БМР призна някои аспекти на истинската иновация, като програмируемост, възможност за композиране и токенизация. Въпреки това БМР изрази загриженост относно основните икономически стимули, водещи до структурни недостатъци на криптовалутите. Вследствие на това БМР заключи, че криптовалутите не са подходящи като паричен инструмент и не са използвали ефективно иновациите в полза на обществото.
В обобщение, в доклада на БМР се изразява загриженост относно претовареността, високите такси, централизацията и спекулативния характер на криптовалутите, като в крайна сметка се стига до заключението, че те притежават присъщи структурни недостатъци, което ги прави неподходящи да играят конструктивна роля в паричната система.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.