Начало » Други » 3 причини защо криптовалутите не са пари според банката за международни разплащания

3 причини защо криптовалутите не са пари според банката за международни разплащания

12.07.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
3 причини защо криптовалутите не са пари според банката за международни разплащания

Банката за международни разплащания (БМР) неотдавна публикува доклад до финансовите министри на страните от Г-20, в който изтъква съществуващите структурни проблеми в екосистемата на криптовалутите и подчертава защо дигиталните активи не трябва да се разглеждат като форма на валута.

Докладът на БМР се фокусира върху три основни точки. На първо място, в него се обсъждат проблемите, свързани с претоварването и високите такси в рамките на крипто екосистемата, които водят до фрагментация. Таксите за транзакции в крипто сектора зависят от търсенето и трафика в блокчейна, което води до колебания в таксите, плащани от потребителите.

На второ място БМР посочи, че въпреки първоначалното намерение за децентрализация при криптовалутите и децентрализираните финанси (DeFi), тези системи проявяват значителна централизация. В доклада специално се споменават стабилните монети, които разчитат на надеждността на разчетната единица на централна банка, което потенциално създава рискове за паричния суверенитет.

На трето място, БМР твърди, че DeFi засилва съществуващите рискове и основно възпроизвежда услугите, предлагани от традиционните финансови системи. В доклада се твърди, че DeFi не допринася непременно за финансирането на реални икономически дейности, а по-скоро разчита на спекулативен приток на нови потребители, което поражда рискове за инвеститорите.

Макар да изрази скептицизъм по отношение на стабилността, ефикасността, отчетността и интегритета на криптовалутите, БМР призна някои аспекти на истинската иновация, като програмируемост, възможност за композиране и токенизация. Въпреки това БМР изрази загриженост относно основните икономически стимули, водещи до структурни недостатъци на криптовалутите. Вследствие на това БМР заключи, че криптовалутите не са подходящи като паричен инструмент и не са използвали ефективно иновациите в полза на обществото.

В обобщение, в доклада на БМР се изразява загриженост относно претовареността, високите такси, централизацията и спекулативния характер на криптовалутите, като в крайна сметка се стига до заключението, че те притежават присъщи структурни недостатъци, което ги прави неподходящи да играят конструктивна роля в паричната система.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.