Пазарът на криптовалути може да е готов за потенциален растеж, тъй като навлиза в четвъртото тримесечие, което исторически е благоприятен период.
През четвъртото тримесечие на 2023 г. пазарът отбеляза забележителна възвръщаемост от малко над 56%. Няколко макроикономически фактора през следващата седмица обаче могат да окажат допълнително влияние върху пазара, като например данните за безработицата в САЩ.
Федералният резерв на САЩ наскоро осъществи намаление на лихвените проценти с 50 базисни пункта, като е възможно да последват още намаления. Освен това се очаква ключовите за нивото на безработица, което понастоящем е 4.2% данни да бъдат публикувани. Слабият пазар на труда би могъл да предизвика по-нататъшни намаления на лихвите, стимулирайки по-рискови активи като криптовалутите, тъй като инвеститорите се отдалечават от облигациите.
Друг фактор може да се окаже европейската финансова несигурност. Икономическите затруднения в Европа, включително опасенията за дефлация и потенциалното намаляване на лихвените проценти, могат да отслабят еврото. Понижаващото се евро може да накара европейските инвеститори да се обърнат към криптовалутите като алтернативна инвестиция.
Също така икономически стимули на Китай могат да изиграят важна роля за посоката на крипто пазара. Китай, който е изправен пред икономическа криза, въведе пакет от мерки за стимулиране на икономиката. Следващата седмица ще бъде публикуван ключов набор от данни за активността и ако стимулите се окажат ефективни, това може да окаже положително въздействие върху световната икономика, включително върху крипто пазара.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.