Начало > Други > 3 инвестиции, които да не правим по време на рецесия

3 инвестиции, които да не правим по време на рецесия

03.11.2023 9:10 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
3 инвестиции, които да не правим по време на рецесия

Тъй като през годините Федералният резерв увеличава лихвените проценти, за да ограничи инфлацията и потенциално да сигнализира за предстояща рецесия, инвеститорите са принудени да обмислят най-добрия начин на действие за преодоляване на икономическата буря.

Въпреки че някои от тях могат да изберат по-консервативен подход, историята показва, че премереното увеличаване на степента на агресия може да се окаже по-разумният ход. Това включва стратегическо увеличаване на експозицията към активи, които предлагат потенциал за по-висока възвръщаемост. В тази статия са описани три инвестиции, от които трябва да се пазите, ако пазарът е на път да изпадне в рецесия.

  • Облигации

Облигациите, които обикновено се считат за по-сигурна опция в сравнение с акциите, изискват внимателно разглеждане, особено във времена на променящи се лихвени проценти. Повишаването на лихвените проценти може да доведе до спад в цените на облигациите, особено на тези с удължен матуритет.

В очакване на рецесия инвеститорите могат да се насочат към облигациите, очаквайки Федералният резерв да намали лихвените проценти, за да подкрепи цените на облигациите. Това прави рецесията подходящ момент за инвестиране в облигации, ако лихвените проценти все още не са спаднали. Въпреки това се препоръчва предпазливост, когато лихвените проценти са готови да се повишат, което обикновено се случва по време и след рецесия. Макар че облигациите могат да предлагат чувство за сигурност, когато икономиката възстанови темпото си, преобладаващите лихвени проценти вероятно ще се повишат, което ще доведе до спад в цените на облигациите.

  • Задлъжнели компании

Дружествата, обременени с високи нива на дълг, особено тези, които са чувствителни към повишаването на лихвените проценти, изискват повишено внимание. Такива компании често изпитват значително понижение на цените на акциите както преди, така и по време на рецесия.

Инвеститорите отчитат рисковете, свързани със задлъжнялостта на дадена компания, което води до корекции в цените на акциите в посока надолу. Ако компанията е изправена пред спад на продажбите, което е често срещан сценарий по време на рецесия, изпълнението на лихвените задължения става трудно, което може да доведе до фалит. Макар че оцелелите компании в крайна сметка могат да донесат атрактивна възвръщаемост, инвеститорите трябва да имат предвид, че пазарът може първоначално да ги подцени. В някои случаи компаниите може да не издържат, което ще доведе до потенциални загуби за инвеститорите.

  • Високорискови активи като опции

Опциите – високорискова и високодоходна инвестиционна стратегия – не се препоръчват по време на рецесия поради повишената несигурност. Тези финансови инструменти включват спекулации дали цената на акциите ще надхвърли или ще падне под определен праг в рамките на определен период от време.

Предвид присъщата на рецесията непредсказуемост, опциите стават още по-рискови. Успешното прогнозиране както на посоката, така и на времето на движение на цените на акциите е от съществено значение.

Неправилната прогноза може да доведе до пълна загуба на инвестицията или да наложи вливане на допълнителен капитал.

  • Заключение

Инвестирането в условията на рецесия изисква внимателно обмисляне, тъй като нестабилността на пазара може да предизвика желание за избягване на краткосрочни загуби. От решаващо значение е обаче да се запази фокусът върху дългосрочните цели, като се признае, че предстоят по-добри дни, когато пазарът претърпи съживяване.

Прилагайте стратегии, които не позволяват на емоциите да влияят върху вземането на решения, като се съобразяват с индивидуалната ви толерантност към риска и инвестиционните ви цели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Инвеститорите на дребно навлизат в акциите на фона на пазарния хаос: Предстои ли възстановяване?

Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.

05.04.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Митата на Тръмп засилват дедоларизацията: Световните банки акумулират злато на рекордни стойности

През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.

05.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle отчита сериозен спад във финансовите си резултати

Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.

05.04.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

WisdomTree разширява платформата си за токенизирани фондове

WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.

05.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.