В значителна промяна спрямо предходното тримесечие финансирането с рисков капитал (VC) в сектора на криптовалутите отбеляза леко увеличение на общите инвестиции през второто тримесечие на 2024 г., въпреки че броят на сделките значително намаля.
Най-новият доклад на PitchBook разкрива, че крипто стартъпите са си осигурили $2.7 милиарда в 503 сделки. Макар че това представлява 2.5% увеличение на инвестирания капитал в сравнение с първото тримесечие на 2024 г., то също така бележи 12.5% спад в обема на сделките.
Нагласите на инвеститорите сред рисковите капиталисти към криптовалутите се повишиха през тази година, като очакванията са за засилване през следващите месеци. Това се случва въпреки продължаващото разминаване между цената на Биткойн и капитала, инвестиран в крипто стартъпи през второто тримесечие на 2024 г., според последния анализ на Galaxy Digital, публикуван във вторник. Според информацията има 28% увеличение на капиталовите инвестиции спрямо предходното тримесечие.
Докладът също така подчертава тенденцията към по-големи размери на сделките, което показва, че инвеститорите все още са уверени в крипто пазара въпреки продължаващите регулаторни предизвикателства и колебания на пазара.
“Увеличението на стойността на сделките наред с намаляването на броя на сделките предполага общо нарастване на размерите на сделките през тримесечието“, се посочва в доклада.
Тази промяна в динамиката на инвестициите е очевидна в сравнение с първото тримесечие на 2024 г. Докато през предходното тримесечие броят на сделките беше по-голям, през второто тримесечие фокусът се измества към по-големи и по-значими инвестиции в по-малко компании.
Докладът предполага, че с връщането на положителните инвеститорски нагласи в крипто сектора и при липса на значителни пазарни спадове обемът и темпът на инвестициите може да продължат да нарастват през останалата част на 2024 г.
Инфраструктурните стартъпи доминираха в пейзажа на финансирането, като най-големите рундове отидоха при Monad, платформа за паралелизация на първи слой, която си осигури $225 милиона в кръг от Серия А; Berachain, специализирана в DeFi сектора, която набра $100 милиона в кръг от Серия Б; и платформата за повторен стейкинг на Биткойн Babylon, която получи $70 милиона в ранен етап на финансиране.
Освен това Farcaster, медийна платформа, базирана на блокчейн, набра $150 милиона в кръг от Серия А, като достигна оценка от $1 милиард след набиране на средства.
Докладът също така хвърля светлина върху по-широките тенденции на пазара на рисков капитал, като отбеляза, че докато оценките на инвестициите в начален и ранен етап са се повишили, тези на късните кръгове са намалели.
По-конкретно, медианната оценка преди внасяне на пари за компаниите на начален етап се е увеличила с 97% от цялата 2023 г. до $23 милиона, а оценките на ранен етап са скочили със 166% до $63.8 милиона. Обратно, оценките на късен етап са спаднали с 36% до $40.8 милиона, което показва по-предпазлив подход от страна на инвеститорите на този етап от развитието на компанията.
Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.
Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.
Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.
Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.