В публикувано в понеделник проучване Банката за международни разплащания (BIS) установи, че около две дузини централни банки в нововъзникващите и развитите икономики се очаква да въведат дигитални валути до края на десетилетието.
Централните банки по света проучват и разработват дигитални версии на своите валути за употреба на дребно, за да попречат на частния сектор да монополизира дигиталните плащания, тъй като употребата на пари в брой намалява. Някои централни банки обмислят и версии на едро за транзакции между финансови институции.
Според проучване на BIS, проведено в края на 2022 г., по-голямата част от новите дигитални валути на централните банки (CBDC) ще бъдат въведени в сферата на търговията на дребно. Единадесет централни банки може да се присъединят към Бахамските острови, Източнокарибския регион, Ямайка и Нигерия, които вече имат действащи дигитални валути на дребно.
Проучването разкрива също, че девет централни банки могат да стартират CBDC на едро, като потенциално предоставят на финансовите институции нови функционалности чрез токенизация. Авторите на доклада са отбелязали, че подобряването на трансграничните плащания е значителен движещ фактор за усилията на централните банки за разработване на CBDC на едро.
Сред значимите развития в тази област е съобщението на Швейцарската национална банка от края на юни за емитиране на CBDC на едро на швейцарската дигитална борса като част от пилотна програма. Европейската централна банка също напредва към иницииране на пилотен проект за дигитално евро и евентуалното му пускане в обращение през 2028 г.
В пилотното тестване на Китай вече участват 260 милиона души, а Индия и Бразилия – две значими развиващи се икономики – планират да въведат своите дигитални валути през следващата година.
Проучването на BIS сочи, че 93% от централните банки, участвали в проучването, понастоящем са ангажирани с някаква форма на проучване на CBDC, като 60% заявяват, че възходът на стабилните монети и други криптоактиви е ускорил усилията им.
Макар че през последните 18 месеца крипто пазарът преживя сътресения, включително фалита на TerraUSD, срива на крипто борсата FTX и фалита на банките, обслужващи крипто доставчици, тези събития имаха минимално въздействие върху традиционните финансови пазари, но доведоха до разпродажби на различни криптоактиви.
Проучването разкрива още, че близо 40% от респондентите съобщават, че централните банки или други институции в техните юрисдикции наскоро са провеждали проучвания за използването на стабилни монети и други крипто активи сред потребителите или бизнеса.
В доклада на BIS се подчертава, че ако криптоактивите, включително стабилните монети, започнат да се използват широко за разплащания, те биха могли да представляват заплаха за финансовата стабилност.
Binance представи иновативен модел за генериране на токени (TGE), задвижван от механизъм за ценообразуване с крива на свързване, който стартира ексклузивно чрез Binance Wallet в сътрудничество с мемe-центричния проект Four.Meme.
HSBC прави важна крачка в иновациите в областта на дигиталните валути, като приключи експерименталните тестове в рамките на проекта e-HKD+ на HKMA.
Международното подразделение на Ant Group, подкрепено от основателя на Alibaba Джак Ма, се готви да интегрира стабилната монета USDC на Circle в собствената си блокчейн платежна мрежа.
Авиокомпанията Emirates Airline направи смела крачка към приемането на дигиталните финанси, като подписа меморандум за разбирателство (MoU) с водещата крипт платформа Crypto.com.