Home

БРИКС: Китайският юан бавно измества долара от световната търговия

24.05.2024 8:10 2мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Китайският юан бавно измества долара от световната търговия

Китай активно напредва в усилията си за дедоларизация, насърчавайки ренминби (RMB) или китайски юан като доминираща валута в световната търговия, пряко оспорвайки дългогодишното господство на щатския долар.

Неотдавнашен анализ на фондация Хинрих показва засиления стремеж на Китай да издигне юана на глобалната сцена, олицетворявайки основния принцип на дедоларизация – намаляване на зависимостта от щатския долар. Според друг анализ на индексите на Bloomberg Китай някога е разчитал силно на долара за търговия. През 2010 г. 83% от китайската търговия се извършва в щатски долари.

Тази тенденция обаче значително се промени. До 2023 г. Китай извършва 48% от търговията си в ренминби, надминавайки използването на щатския долар за първи път. Това бележи значителен завой към популяризирането на юана на световните пазари.

Goldman Sachs отбелязва значителна промяна в настроенията на инвеститорите към юана. Все по-често възприеман като жизнеспособна алтернатива на долара, RMB набра популярност, като инвеститорите обменят активи в юани, повишавайки глобалното му приемане.

Ръстът на външната търговия с ценни книжа, деноминирани в ренминби, беше критичен фактор. През 2021 г. трансграничните плащания в ренминби, свързани с инвестиции в акции и облигации, достигнаха 21 трилиона RMB ($2.9 трилиона), докато общите трансгранични плащания по текущи сметки, включително търговия със стоки и услуги, възлизат на 7.9 трилиона RMB.

Тази промяна поставя щатския долар в критичен момент. Нарастващото приемане на юана, особено подкрепяно от алианса БРИКС, застрашава световната позиция на щатския долар. Освен това нарастващият дълг на САЩ, близо до $35 трилиона, засилва призивите за дедоларизация.

Преди десетилетия господството на щатския долар беше безспорно. Днес възходът на многополярните валути позволява на други нации да се конкурират. Въпреки че пълното изместване на щатския долар е малко вероятно, глобалното му влияние може да бъде значително намалено.

Амбициите на Китай за юана, подкрепени от съюза му с БРИКС, предполагат потенциална промяна в международния валутен пейзаж. Ако тези тенденции продължат, статутът на щатския долар като водеща световна търговска валута може да бъде сериозно поставен под въпрос.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Корелацията между криптовалутите и фондовия пазар достигна своя връх – Coinbase

Неотдавнашен доклад на Coinbase разкрива, че през септември корелацията между криптовалутите и фондовите пазари е достигнала исторически връх и е достигнала 50%.

28.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Боливия регистрира скок на крипто транзакциите

В неотдавнашен доклад на Централната банка на Боливия (BCB) се подчертава значителното увеличение на транзакциите с виртуални активи в Боливия след решението на страната да отмени забраната си за Биткойн през юни.

28.09.2024 20:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Ръководителят на SEC ще напусне ако Тръмп бъде избран според американски сенатор

Сенаторката от Уайоминг Синтия Лумис наскоро предположи, че председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ Гари Генслер може да се оттегли от поста си през следващата година.

28.09.2024 16:00 1мин. четене Kosta Gushterov

3 макроикономически фактора, които може да повлияят на крипто сектора до края на 2024

Пазарът на криптовалути може да е готов за потенциален растеж, тъй като навлиза в четвъртото тримесечие, което исторически е благоприятен период.

28.09.2024 13:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.