Криптоджакинг е практиката, в която се използва мощта на компютъра за добив на криптовалути без съгласието или знанието на собственика.
20-ма заподозрени бяха арестувани в Китай в голям случай на криптоджакинг, за който се твърдеше, че засяга над един милион компютри и генерира 15 милиона юана (около 2,2 милиона долара) незаконни печалби.
Според местните източници, разследването на случая започна през януари 2018 г., след като екипът за сигурност в Tencent, технологичният гигант, който разработи WeChat, предупреди Бюрото за обществена сигурност Weifang City за скрипт за добив на крипто, скрит в свободно изтеглящи се плъгини.
Така нареченият добивен скрипт тип "троянски кон" е бил програмиран да работи, когато открие, че използването на CPU-то на компютъра е по-малко от 50%.
След като разработчиците на скрипта бяха проследени до град Qinzhou, Бюрото за обществена сигурност в Qinzhou създаде специална работна група за разследване, съобщиха местните медии.
Въз основа на информация, разкрита в процеса срещу един човек, за който се твърди, че е замесен, арестуван през март, екипът по-късно разкри последствията от компания, наречена Dalian Shengping Network Technology, което доведе до още 16 ареста. Предполага се, че компанията е рекламирала безплатни изтегляния на 2,89 милиона компютри, избирайки над 1 милион от тях за cryptojacking.
На 18-ти април, двама души работещи за друга компания, бяха обвинени в групиране на зловреден софтуер заедно със софтуер за управление на мрежата, използван от интернет кафенета в провинция Heilongjiang. Друго лице беше арестувано във връзка с акцията за криптоджакинг, на следващия ден.
Единадесет от заподозрените вече са освободени под гаранция
През двете години, през които е била криптоджакинг схемата, се твърди, че са били добити 15 милиона юана ($ 2.2 милиона) в крипто.
Само миналия месец нов доклад, публикуван от фирма за кибернетична сигурност McAfee Labs, разкри, че някои форми на cryptоjacking са се понижили с 629% през първото тримесечие на 2018 г. в сравнение с предходното тримесечие.
Също през юни, екипът по киберсигурността разкри, че 40 000 устройства в различни отрасли са били заразени от
Monero (XMR) миньор като част от хибридната злоумишлена манипулация на трафика и крипто минната кампания.
QR код към биткойн адреса:
QR код към етериум адреса:
Свалете БЕЗПЛАТНО '10 Златни Правила на Крипто Инвеститора'
Научете всичко, което трябва да знаете за инвестиции в Биткойн и други криптовалути директно от хора с 7 годишен опит в сферата
ВАЖНО: Ние никога няма да ви пращаме спам или да продаваме данните ви на трети лице.