Криптоджакинг е практиката, в която се използва мощта на компютъра за добив на криптовалути без съгласието или знанието на собственика.
Според местните източници, разследването на случая започна през януари 2018 г., след като екипът за сигурност в Tencent, технологичният гигант, който разработи WeChat, предупреди Бюрото за обществена сигурност Weifang City за скрипт за добив на крипто, скрит в свободно изтеглящи се плъгини.
Така нареченият добивен скрипт тип „троянски кон“ е бил програмиран да работи, когато открие, че използването на CPU-то на компютъра е по-малко от 50%.
След като разработчиците на скрипта бяха проследени до град Qinzhou, Бюрото за обществена сигурност в Qinzhou създаде специална работна група за разследване, съобщиха местните медии.
Въз основа на информация, разкрита в процеса срещу един човек, за който се твърди, че е замесен, арестуван през март, екипът по-късно разкри последствията от компания, наречена Dalian Shengping Network Technology, което доведе до още 16 ареста. Предполага се, че компанията е рекламирала безплатни изтегляния на 2,89 милиона компютри, избирайки над 1 милион от тях за cryptojacking.
На 18-ти април, двама души работещи за друга компания, бяха обвинени в групиране на зловреден софтуер заедно със софтуер за управление на мрежата, използван от интернет кафенета в провинция Heilongjiang. Друго лице беше арестувано във връзка с акцията за криптоджакинг, на следващия ден.
През двете години, през които е била криптоджакинг схемата, се твърди, че са били добити 15 милиона юана ($ 2.2 милиона) в крипто.
Само миналия месец нов доклад, публикуван от фирма за кибернетична сигурност McAfee Labs, разкри, че някои форми на cryptоjacking са се понижили с 629% през първото тримесечие на 2018 г. в сравнение с предходното тримесечие.
Също през юни, екипът по киберсигурността разкри, че 40 000 устройства в различни отрасли са били заразени от Monero (XMR) миньор като част от хибридната злоумишлена манипулация на трафика и крипто минната кампания.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.