Както разкрива “Statoshi.Info”, неотдавнашен блок бележи 18 милионната изкопана монета. Това означава, че остават три милиона BTC извън сегашното предлагане, което е в размер от 21 милиона максимум.
Въпреки че може и да изглежда незначително за хората, които не са част от крипто-индустрията, Биткойн-общността отпразнува това събитие.
Има добра причина за това: стриктният заложен дефицит на Биткойн, който мнозина казват, че дава на криптовалутата голямо предимство пред фиатните пари и другите криптовалути, се смята, че допринася за стойността на актива.
Базираната в Мюнхен финансова институция “Bayerische Landesbank” (BayernLB) прогнозира, че халвингът – ключово събитие за Биткойн – ще тласне флагманската криптовалута до предишните си максимуми.
В обширно проучване, написана от старши анализатор Мануел Андерш, беше обяснено, че поради своите характеристики и прилики със златото, цената на Биткойн може да бъде предвидена от запасите към поток (stock-to-flow) модела.
Той сочи, че след халвинга на Биткойн през следващата година, криптовалутата ще има справедлива оценка от 90,000 долара на монета.
Моделът на “BayernLB” е произведен от модел, направен от “PlanB”, който е анализатор, работещ в европейска финансова институция.
Наскоро той определи, че този модел е съвместно интегриран с цената на Биткойн, което предполага, че има доста голяма вероятност BTC да се изстреля по-високо вследствие на халвинга.
Анализаторът също откри, че неговият модел отговаря на ценовото действие на Биткойн до 95% R2. Това е статистически показател, използван за представяне на точността на даден модел (100% е перфектно, 0% е абсолютно неточно).
По време на “Satoshi round table” по-рано тази година възникна дискусия относно премахването на строгия лимит от 21 милиона BTC.
Мат Луонго, основателят на “Fold” и продуктов ръководител в “Keep”, коментира темата след събитието, обяснявайки защо над 21 милиона BTC могат да имат смисъл в крайна сметка.
Луонго обясни, че макар че би било несправедливо да се предполага какво ще се случи с Биткойн, таксите за транзакции в дългосрочен план и евентуален намаляващ брой миньори може да представлява сериозна заплаха за блокчейна.
Русия и Китай използват влиянието си в алианса БРИКС, за да настояват за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар по геополитически и финансови причини.
Илон Мъск, милиардерът предприемач, който стои зад Tesla и SpaceX, наскоро изрази възхищението си от стратегията за Биткойн на Салвадор при управлението на президента Найиб Букеле.
Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Том Лий, ръководител на Fundstrat, наскоро сподели мнението си за продължаващото рали на Биткойн, намеквайки, че то може да послужи като предвестник на бъдещото представяне на традиционните пазари, особено на S&P 500.