Японски прокурори от 10 префектури са арестували 16 души, заподозрени в участие в криптоджакинг, според The Asahi Shimbun.
Криптоджакинг представлява използването на устройствата на нищо неподозиращи потребители, за да се копае криптовалута.
Според доклада на Asahi Shimbun арестуваните лица са заподозрени в инсталирането на зловреден софтуер на компютрите на жертвите. Крайната цел е да копаят криптовалути по незакономерен начин.
Заподозрените твърдяха, че поддържат свои собствени уебсайтове, за да разпространяват зловреден софтуер за криптодобив, включително и програмата Coinhive, която копае Монеро (XMR).
Делото срещу 16-те мъже на възраст между 18 и 48 години бе обявено за първи път на 14-ти юни, като първите арести се състояха още през март, се казва в доклада.
Най-голямата сума, получена чрез криптойкерство от предполагаемите заподозрени, възлиза на 120 000 йени (1 084 долара). В доклада се подчертава, че заподозрените получават само 70% от изкопаната криптовалута, а останалите 30 отиват в Coinhive.
Хисаши Сонода, професор в правния университет „Конан“, специализиращ в киберпрестъпленията, коментира, че незабавните арести биха могли да бъдат прекомерна мярка, тъй като няма правни прецеденти при разглеждането на подобни случаи.
Стартирала през 2017 г., Coinhive се превърна в един от най-разпространените онлайн инструменти за копаене на монети от уеб сайтове, използващи изчислителната мощ на посетителите. Той е бил използван за таргетиране на компютри чрез YouTube, както и чрез правителствени и университетски уеб сайтове.
Японската полиция е започнала разследване на друг случай на крипто престъпление с употребата на Coinhive. Прокурорите са разследвали три лица, за които се твърди, че са отговорни за пускането на уебсайтове, разпространяващи софтуера Coinhive. На един от заподозрените е било наредено от съда в Йокохама да заплати глоба от 100,000 йени ($904).
Според неотдавнашен доклад на фирмата за мрежова и корпоративна сигурност „Пало Алто Мрежи“ около 5% от всички монети „Монеро“, които в момента са в обращение, са били добивани чрез криптоджакинг.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.