Измина почти една година, откакто на 11 януари в САЩ започнаха да се предлагат спот Биткойн ETF.
За да отразим този важен момент, ето някои ключови данни за представянето им през последните 11 месеца:
Според данни на Farside Investors тези ETF-и са привлекли общо $34.3 милиарда нетни входящи потоци. iShares BTC Trust (IBIT) на BlackRock води с $35 милиарда инвестиции, а продуктът на Fidelity го следва с $12.1 милиарда.
От 6 ноември насам – денят, в който изборната победа на Доналд Тръмп уж облекчи опасенията за репутацията на криптовалутите – Биткойн ETF-ите са събрали $10.8 милиарда свежи инвестиции. Като цяло в категорията се наблюдава приток на средства в 68% от дните на търговия (158 от 231), като най-добрият еднодневен приток от близо $1.4 милиарда е настъпил на 7 ноември. Най-големият отлив – $564 милиона на 1 май, съвпадна с понижението на цените на BTC, предизвикано от прибиране на печалби.
Към 10 декември IBIT на BlackRock управлява активи на стойност $50.8 милиарда, надминавайки $33.8 милиарда, притежавани от Gold Trust (IAU) на компанията, който стартира през 2005 г. Въпреки това активите на IBIT остават с $24 милиарда под тези на SPDR Gold Shares (GLD) на State Street, въведен през 2004 г.
Докато IBIT има средно $152 милиона дневни притоци, фондът на WisdomTree BTC (BTCW) получава по-малко от $1 милион. В същото време фондът Grayscale BTC Trust (GBTC) отчита значителни изходящи потоци, като близо $21 милиарда са напуснали фонда. От друга страна, по-новият и по-евтин фонд BTC Mini Trust (BTC) на Grayscale, стартирал в края на юли, е привлякъл близо $900 милиона.
Търговската активност също е висока, като IBIT търгува средно по $44.5 милиона акции дневно, което се равнява на $2.6 милиарда на базата на текущите цени. Този обем поставя IBIT на осмо място сред всички ETF-и по търговия с акции през последните три месеца, непосредствено след SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY).
След дебюта на Етериум ETF на 23 юли BTC ETF привлякоха значително повече капитал. За този период продуктите за Биткойн отбелязаха нетни входящи потоци в размер на $16.8 милиарда, което е приблизително девет пъти повече от $1.9 милиарда, привлечени от ЕТН ETF. Това не отговаря на прогнозите на Bloomberg Intelligence, които очакваха притокът на Етериум ETF да варира между 15% и 25% от Биткойн ETF.
Институционалният интерес към спот борсово търгуваните фондове за водещия дигитален актив остава силен, като в него се включиха хедж фондове, консултанти и дори пенсионни фондове. Например този месец представители на Джърси Сити разкриха плановете на градския пенсионен фонд да инвестира в Биткойн ETF-ите.
Последните данни на Bloomberg Intelligence свидетелстват, че BTC ETF-ите притежават общо повече токени, отколкото приблизително $1.1 милиона BTC, за които се смята, че принадлежат на Сатоши Накамото. Това се равнява на около 5% от общото предлагане.
И накрая, ръководителите на Bitwise изразиха оптимизъм за 2025 г., прогнозирайки, че през следващата година Биткойн ETF-ите могат да привлекат дори повече капитал, отколкото през 2024 г. Развоят на събитията през следващите няколко седмици може да даде представа за това дали тези прогнози ще се сбъднат.
Fantom (FTM) привлече вниманието на пазара, тъй като нейният ребрандиран протокол, Sonic Chain, постига значителни успехи.
Неотдавнашното движение на цената на Биткойн разкри рязко разделение между предпазливите търговци, които прогнозират по-нататъшни спадове, и оптимистичните дългосрочни инвеститори, уверени в потенциала на BTC.
Ел Салвадор преживява рязък ръст на туризма, който съвпада с приемането на Биткойн като законно платежно средство.
Акционер в Meta предложи компанията да разпредели част от своите парични резерви в размер на $72 милиарда в Биткойн, което отразява нарастващата тенденция сред институционалните инвеститори.