Потребители на леджъри, внимавайте. В момента има няколко злонамерени участници в мрежата, които търсят да ви откраднат допълнителните фрази за сигурност.
Ако видите реклама в Google след търсене на разширение на Ledger Live Chrome – избягвайте я като чумата. Според криминалистите на xrplorer, до момента вече са откраднати около 1,4 милиона XRP – но всички монети са изложени на риск.
Вчера криминалистите от xrplorer споделиха предупредителна публикация в Тwitter, в която съобщиха на своите последователи, че през последния месец са били откраднати повече от 200 000 XRP. Това се дължи на фалшиви разширения „Ledger Live“ за Chrome, които крадат резервните фрази на жертвите си, за да получат достъп до тяхната криптовалута. Те предупредиха, че:
Сметките се изпразват
Xplorer, криминалистичният изследовател на XRP имаше само данни, отнасящи се до самата криптовалута. Компанията обаче предупреди, че всички криптовалути са изложени на риск, казвайки:
Нямаме данни от други валути. Не сваляйте НИКОГА инструменти за изтегляне на хардуерния си портфейл от други места, различни от доставчика. На екрана се показва POST заявка от разширение.
Няколко часа по-късно, XRP изследователят публикува втора актуализация. Първоначалните цифри не бяха близо до истинските. Всъщност, те са били по-близо до 1.4 милиона откраднати XRP монети;
Според допълнителен анализ екипът успя да разбере, че докато повечето откраднати XRP все още се държат непокътнати в сметка, наскоро някои средства са били продадени на HitBTC. Борсата за криптовалути е уведомена, но досега официално не е отговорила на запитването.
Това последно предупреждение не се отнася само за притежатели на XRP или дори потребители на Ledger. Това се отнася за всички в пространството. След като само през 2019 г. са откраднати криптовалути на стойност 4,5 милиарда долара, винаги трябва да следвате най-добрите практики онлайн.
Това означава никога да не кликвате върху връзки чрез имейли, за да стигнете до портфейла си или борсовата сметка. Никога не изтегляйте плъгин, освен ако не сте 100% сигурни в източника и отметките на официалната страница, за да можете да търгувате и сключвате сделки с увереност.
В криптовалутното пространство има много хакери и измамници, които търсят да откраднат вашите средства. Не улеснявайте работата им.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.