Като значителна промяна за банковия сектор и сектора на криптовалутите в САЩ президентът Тръмп официално отмени спорно правило, наложено от Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC).
Регламентът, известен като SAB 121, изискваше от банките да класифицират криптоактивите, държани от името на клиенти, като пасиви, създавайки значителни пречки за институциите, които искат да навлязат в пространството на дигиталните активи.
Отмяната бележи кулминацията на усилията, които започнаха със законопроект, приет от Камарата на представителите и Сената миналата година. Въпреки че бившият президент Байдън наложи вето на закона, новата администрация не губи време да отмени насоката, сигнализирайки за по-благоприятна за крипто позиция.
Това развитие отваря вратата за американските банки да се ангажират директно с услуги за попечителство на криптовалути. Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан вече изрази ентусиазъм от тази възможност, заявявайки, че ако бъдат въведени ясни правила, банковата индустрия е готова да приеме мащабни транзакции, свързани с крипто.
Макар че премахването на това правило не беше крайъгълен камък в предизборните обещания на президента Тръмп, то решава критична задача за защитниците на дигиталните активи. Очаква се промяната да проправи пътя на банките да интегрират криптовалутата в своите услуги, което потенциално може да ускори масовото ѝ приемане във финансовия сектор.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.