Тъй като Европа се стреми да постигне целите си за нулево нетно потребление, възниква предизвикателство за защита на нейната икономика и промишленост поради силната зависимост от Китай за различни материали във веригите на доставки.
Китай играе основна роля в европейския пъзел на зелената енергия, тъй като европейският блок е силно зависим от Пекин за доставките на основни минерални суровини като литий, магнезий, кобалт и манган. Тези минерали са от решаващо значение за технологичната и отбранителната промишленост в Европа.
Контролът на Китай върху приблизително 37% от световните запаси на редкоземни елементи увеличава геополитическата му мощ. Въпреки че тези минерали не се добиват в Китай, те се доставят там за преработка, която е от съществено значение за производството на батерии, вятърни турбини и слънчеви панели.
Електрическите превозни средства, произведени в Китай, се радват на нарастващо търсене в Европа. Макар че по-голямата част от този износ се състои от части и превозни средства, проектирани от европейските производители на автомобили, те се произвеждат в Китай. Гигантът в областта на одиторските услуги PwC изчисли, че до 2025 г. в Европа могат да бъдат изнесени до 800,000 автомобила, произведени в Китай.
Освен това използването на слънчева енергия в Европа е нараснало с почти 50% през 2022 г. Въпреки това 80% от соларните панели на територията на континента се внасят от Китай, като само през 2022 г. вносът ще бъде на стойност €21 милиарда.
Тази нарастваща зависимост от Китай по отношение на вноса на материали представлява потенциално предизвикателство за Европа, особено като се има предвид, че стойността на нейния износ за Китай е много по-ниска.
За да се справи с този проблем, Европейската комисия има за цел да приложи стратегия за намаляване на зависимостта от Китай и диверсифициране на веригите на доставки.
Брюксел се стреми да постигне това чрез по-голяма прозрачност и реципрочност, за да направи конкуренцията между ЕС и Китай по-справедлива.
Освен това те планират да преразгледат стратегията за инвестиции по споразумението за разбирателство (CAI), за да намалят рисковете за икономиката и сигурността на ЕС. Стратегията на ЕС за намаляване на икономическите рискове е съсредоточена върху четири стълба:
С постигането на напредък в тези области ЕС цели да възстанови контрола върху своите вериги на доставки, да насърчи развитието на енергийните системи и да осигури плавен преход към една по-чиста и по-зелена Европа.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.