Безмилостното покачване на цената на златото през 2025 г. не дава признаци за забавяне. Спот цените преминаха над $3,400 тази седмица – на крачка от рекорда от април, който бе близо до $3,500 – след като подновените военни действия в Близкия изток разтърсиха световните пазари.
Петролът скочи с 7% след новината, акциите се разпродадоха, а инвеститорите отново потърсиха най-старото убежище във финансите.
Геополитиката е само половината от историята. Последните данни на Европейската централна банка за резервите показват, че миналата година централните банки са купили толкова много злато, че то изпревари еврото и се превърна в вторият най-голям резервен актив в света, след американския долар. Официалните покупки надхвърлиха 1,000 тона за трета поредна година – двойно повече от темповете през 2010-те години – тъй като политиците се притесняват от валутни санкции и инфлация.
Растящите цени на енергията ще подхранват новия инфлационен натиск, което исторически повишава привлекателността на златото. Докато Биткойн се стабилизира над $105,000, неговите качества на сигурно убежище остават неизпитани в сравнение с жълтия метал. Дългогодишният защитник на златото Питър Шиф вижда индекса на добивните компании на най-високото си ниво от 2012 г. като „потвърждение, че бичият пазар току-що превключи на по-висока предавка“.
С непрекъснатите покупки от централните банки и повишените геополитически рискове, трейдърите сега очакват решително пробиване към нови върхове. Ако петролът остане на високи нива и инфлационните очаквания се повишат, ралито на златото през 2025 г. може да продължи, затвърждавайки завръщането му като резервен актив по избор в един несигурен свят.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.