Цените на златото (XAU/USD) започнаха седмицата с мечи настроения, като в момента се колебаят около $2,404, след като наскоро достигнаха малко над $2,410.
Лекият дневен спад на цените на златото се дължи до голяма степен на засилващия се щатски долар, който набра инерция въпреки нарастващите очаквания за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв през септември.
Цените на златото (XAU/USD) се колебаят над точката при $2,404 с лек спад от 0.29% за деня.
Това ниво е „критично бойно поле“ както за биковете, така и за мечките; решителен пробив над него може да предизвика рали към съпротивата от $2,425. Обратно, неуспехът да се задържи на това ниво може да предизвика рязка разпродажба, която потенциално да доведе до понижение на цените към 50-дневната ЕМА при $2,392 и по-нататък към нивото на подкрепа от $2,378.
200-дневната ЕМА, която понастоящем е на ниво около $2,361, се явява значителна зона на подкрепа, която би могла да привлече купувачи, ако бъде тествана. Техническите перспективи предполагат повишена волатилност, като трейдърите ще следят отблизо границата при $2,405 за сигнали в посока.
Поскъпването на щатския долар, обусловено от търсенето на сигурни убежища след опита за убийство на бившия президент Доналд Тръмп, оказа натиск върху златото. Въпреки това по-бавният икономически растеж и по-слабите продажби на дребно в Китай може да ограничат загубите на благородният метал, тъй като инвеститорите обикновено се насочват към златото по време на икономическа несигурност.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.