Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Промяната отразява по-широко преосмисляне на фона на нарастващото геополитическо напрежение и нестабилните световни пазари.
Според UBS, търсенето на златото е нараснало сред частните банкови клиенти в региона, тъй като икономическата несигурност подтиква инвеститорите към възприемани като сигурни убежища. Криптовалутите също се завръщат, присъединявайки се към суровините и чуждестранните валути като предпочитани инструменти за диверсификация. Междувременно интересът към Китай, който някога бе оставен на заден план, набира нова сила.
Ейми Ло, регионален директор в UBS, обясни, че клиентите вече не се задоволяват с експозиция, фокусирана върху САЩ. Вместо това, те активно търсят растеж в алтернативни региони и класове активи.
Допълнителна привлекателност на китайските пазари придава и неотдавнашното възстановяване на борсовия индекс на Хонконг, един от най-добре представящите се в света през тази година. Същевременно временното облекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай допринесе за възстановяването на инвеститорския оптимизъм.
В Morgan Stanley портфолио стратезите наблюдават по-предпазлив подход от страна на клиентите. Кристина Ау-Йеунг, старши инвестиционен мениджър, подчерта, че днешните притежатели на богатство са много по-осведомени за рисковете. Банката препоръчва диверсифицирани разпределения: Здравословна комбинация от фиксирани доходи, акции, алтернативни инструменти и парични средства.
Всичко това се случва на фона на общо отстъпление от долара. Според последното проучване на Bank of America сред фондови мениджъри, експозицията към американския долар е на най-ниското си ниво от почти две десетилетия.
С начало на пренасочването на капитали към нови глобални центрове на тежестта, азиатските инвеститори с висока нетна стойност може би сигнализират за началото на нова ера в стратегиите за управление на богатството – по-малко обвързана с традиционните икономически сили и по-съобразена с променящия се икономически ред.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.