За някои членове на Европейския съюз завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом е обезпокоително, тъй като се опасяват от подновяване на търговските конфликти и несигурно бъдеще за Украйна.
Отдалечаването на Сърбия от критериите за присъединяване към ЕС поражда съмнения относно бъдещото членство. Завръщането на Тръмп може да подхрани националистическата реторика в цяла Европа, давайки тласък на крайно десните фракции. Курт Басуенер от Съвета за политика на демократизацията отбеляза, че лидерите на опозиционните партии в цяла Европа се надяват на по-малко ограничения при мандата на бъдещия президент.
Тъй като много от тези държави получиха статут на кандидати за членство в ЕС, напредъкът е бавен. Присъединяването на Северна Македония забуксува заради конституционни спорове, а членството на Черна гора може да стане не по-рано от 2029 г. По-далеч Грузия и Молдова са изправени пред нарастващ авторитаризъм и обвинения в изборни измами.
Сърбия, под ръководството на президента Вучич, се опитва да балансира между национализма и международния ангажимент, като понякога подкопава политиките на ЕС. През юни те приеха декларация, с която се опитват да си върнат Косово. „Сърбия вижда в Тръмп шанс да настоява за по-голяма територия“, каза хърватският евро-депутат Томислав Сокол.
Първият мандат на Тръмп с назначаването на Ричард Гренел за специален пратеник за Сърбия и Косово загатна за подобни външнополитически стъпки. Сега Гренел е насочен за специален пратеник за по-широки мисии.
През 2023 г. ЕС предложи €6 милиарда на Балканите за стимулиране на икономическия растеж при условие, че реформите отговарят на стандартите на съюза. Регионът обаче е изправен пред предизвикателства.Стремежът на Европейския съюз към разширяване е насочен в по-голяма степен към сигурността, като целта е да се предотврати попадането на повече държави под руско влияние, а Басуенер сподели:
Необходимостта от разширяване на ЕС се превърна в стратегическа грижа за сигурността.
Критиците твърдят, че подходът на ЕС е все по-транзакционен. Сделката от 2024 г. между Сърбия и Европейския съюз за добив на литий свидетелства за преминаване от осъждане на недемократичните практики на Сърбия към приемане на търговско партньорство.
В условията на застой в обещанията за членство в ЕС балканските страни преследват свои собствени интереси, които често съвпадат по-скоро с избирателния подход на Тръмп към съюзите. Междувременно Европейският съюз преосмисля стратегията си за разширяване, за да гарантира, че страните ще останат в неговата сфера на влияние.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Тъй като Биткойн (BTC) възвръща стабилността си, а алткойните започват да проявяват признаци на активност, оптимизмът на инвеститорите отново се увеличава.