За някои членове на Европейския съюз завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом е обезпокоително, тъй като се опасяват от подновяване на търговските конфликти и несигурно бъдеще за Украйна.
Отдалечаването на Сърбия от критериите за присъединяване към ЕС поражда съмнения относно бъдещото членство. Завръщането на Тръмп може да подхрани националистическата реторика в цяла Европа, давайки тласък на крайно десните фракции. Курт Басуенер от Съвета за политика на демократизацията отбеляза, че лидерите на опозиционните партии в цяла Европа се надяват на по-малко ограничения при мандата на бъдещия президент.
Тъй като много от тези държави получиха статут на кандидати за членство в ЕС, напредъкът е бавен. Присъединяването на Северна Македония забуксува заради конституционни спорове, а членството на Черна гора може да стане не по-рано от 2029 г. По-далеч Грузия и Молдова са изправени пред нарастващ авторитаризъм и обвинения в изборни измами.
Сърбия, под ръководството на президента Вучич, се опитва да балансира между национализма и международния ангажимент, като понякога подкопава политиките на ЕС. През юни те приеха декларация, с която се опитват да си върнат Косово. „Сърбия вижда в Тръмп шанс да настоява за по-голяма територия“, каза хърватският евро-депутат Томислав Сокол.
Първият мандат на Тръмп с назначаването на Ричард Гренел за специален пратеник за Сърбия и Косово загатна за подобни външнополитически стъпки. Сега Гренел е насочен за специален пратеник за по-широки мисии.
През 2023 г. ЕС предложи €6 милиарда на Балканите за стимулиране на икономическия растеж при условие, че реформите отговарят на стандартите на съюза. Регионът обаче е изправен пред предизвикателства.Стремежът на Европейския съюз към разширяване е насочен в по-голяма степен към сигурността, като целта е да се предотврати попадането на повече държави под руско влияние, а Басуенер сподели:
Необходимостта от разширяване на ЕС се превърна в стратегическа грижа за сигурността.
Критиците твърдят, че подходът на ЕС е все по-транзакционен. Сделката от 2024 г. между Сърбия и Европейския съюз за добив на литий свидетелства за преминаване от осъждане на недемократичните практики на Сърбия към приемане на търговско партньорство.
В условията на застой в обещанията за членство в ЕС балканските страни преследват свои собствени интереси, които често съвпадат по-скоро с избирателния подход на Тръмп към съюзите. Междувременно Европейският съюз преосмисля стратегията си за разширяване, за да гарантира, че страните ще останат в неговата сфера на влияние.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.