Начало » Защо САЩ се нуждае от силен Китай и как може да помогне по въпроса?

Защо САЩ се нуждае от силен Китай и как може да помогне по въпроса?

26.08.2023 18:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо САЩ се нуждае от силен Китай и как може да помогне по въпроса?

Министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо ще посети Китай през следващата седмица, което съвпада с влошаването на икономическото забавяне във втората по големина икономика в света.

Макар че икономическите предизвикателства в Китай потенциално биха могли да предоставят на Реймондо повече възможности за договаряне на по-добър пазарен достъп за американските компании, тя вероятно ще срещне и искания от страна на Пекин да помогне за стабилизирането на тяхната изпитваща затруднения икономика чрез облекчаване на някои от последните мерки за натиск, наложени от Вашингтон.

Пътуването на Реймондо ще включва посещения в Пекин и Шанхай от неделя до сряда. Основните точки на обсъждане, както е посочено от Министерството на търговията, включват търговските отношения между Съединените щати и Китай, трудностите, с които се сблъскват американските предприятия и възможностите за потенциално сътрудничество.

Прогнозите за растежа на Китай за тази година се преразглеждат в посока надолу поради намаляването на износа, намаляването на чуждестранните инвестиции, задълбочаването на кризата с недвижимите имоти и опасенията за финансовото му състояние. За Пекин ролята на Реймондо е ключова в няколко области, които доведоха до ескалация на напрежението между двете най-големи икономики в света.

Нейният департамент играе ключова роля в оформянето на американските политики в областта на световната търговия – спорен въпрос в отношенията между САЩ и Китай, откакто администрацията на Тръмп наложи повишени мита върху различни китайски стоки.

Реймондо отговаря за подкрепата на усилията на американските предприятия в чужбина и за контрола на износа на САЩ, предназначен да ограничи достъпа на Китай до модерни технологии с потенциално военно приложение.

Въпреки че все още не е сигурно дали администрацията на Байдън ще заеме по-мека позиция спрямо Пекин, съобщението, което съвпада с новината за посещението на Реймондо, предполага, че Вашингтон поне се опитва да създаде благоприятни условия за конструктивен диалог.

Наскоро Министерството на търговията разкри плановете си да премахне 27 китайски компании от контрола върху износа на САЩ – ход, приветстван от Министерството на търговията на Китай като полезен за търговията и отразяващ взаимните интереси.

Поддържането на стабилна китайска икономика е в интерес и на Съединените щати

Китай е най-големият източник на внос за САЩ, а двустранната търговия със стоки достигна рекордните $69.6 милиарда през миналата година. Американските компании разчитат на Китай за обширни производствени операции, а китайските потребители са от решаващо значение за различни добре познати марки като Tesla, Apple, Starbucks, Nike, Intel, Microsoft и General Motors.

Основните източници на търкания в тези важни взаимоотношения понастоящем са свързани с контрола върху износа на САЩ и стратегиите за „намаляване на риска„, въведени срещу Китай през последната година.

Реймондо може да изрази загриженост относно неотдавнашните репресии на Китай срещу западни консултантски компании – ход, който разтревожи американските предприятия. Действията на Китай са част от по-широка кампания, насочена към укрепване на националната сигурност.

Тъй като Китай е изправен пред предизвикателства, ръководството му търси деликатен баланс между риска в отношенията със САЩ и Запада и запазването на стабилността – сложна задача, като се има предвид отвращението на Китайската комунистическа партия към всяка форма на нестабилност. 

За да предотвратят социални вълнения, китайските лидери вероятно ще приемат постепенни и целенасочени мерки за облекчаване на икономическия натиск.

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Павел Дуров с шокиращи разкрития за европейското правителство

Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.

19.05.2025 15:17 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай се освобождава от американски държавни облигации – какво следва?

Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.

19.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Панама се позиционира като следващата крипто дестинация на Латинска Америка

Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.

18.05.2025 20:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.