Как Русия, държава, в която криптовалутите са забранени за използване като метод на плащане, и Украйна, където класът на активите съществува извън закона, се класират на най-високо място, когато става въпрос за приемане на крипто?
Последният доклад на Chainalysis, в който за Източна Европа е установено, че има най-високо ниво на приемане на криптовалути, въпреки че е четвъртият по обем пазар, се опитва да отговори на този въпрос.
Въпреки че е очевидно, че пазарът на крипто се е разширил значително през последните няколко години, определянето на това точно колко голям е станал изисква много повече от анекдоти.
За да се измери приемането и използването на криптовалути по света, аналитичната компания Chainalysis създаде глобалния индекс за приемане на крипто. Индексът, съставен от четири уникални показателя, включително получената стойност, претеглена чрез покупателната способност на глава от населението, дава интересна информация за това как и защо хората използват криптовалути.
Според доклада, в момента в Източна Европа се наблюдава най-висок процент на масово приемане на криптовалути. Регионът, който включва България, Русия, Украйна, Беларус, Полша, Румъния, Унгария и Чехия, е четвъртият по големина крипто пазар, който представлява 12 процента от общия обем на транзакциите.
Но най-интересното откритие, излязло от индекса за приемане на крипто, е, че двете най-високопоставени държави според него са Русия и Украйна. В рамките на 12-месечен период, разгледан в доклада, Русия е изпратила криптовалути на стойност над $16,8 милиарда, като е получила обратно около $16,6 милиарда, докато Украйна е изпратила $8,2 милиарда и е получила $8 милиарда.
Както се акзва в доклада:
Въпреки че тези цифри са много по-ниски от сумите, които виждаме за Китай, САЩ и други водещи държави, те показват много по-високо ниво на приемане, когато вземем предвид броя на населението и икономиките на двете страни.
Но защо тези две държави, където криптовалутите са или забранени като платежно средство, или по същество съществуват извън закона, са начело на приемането на крипто в огромния източноевропейски регион?
Лесно е да припишем огромния ръст в приемането на криптовалута, който тези две държави са претърпели, на липсата на доверие в правителството. Изследвания, идващи от „Репортери без граници“ (RSF) до фирмите за връзки с обществеността, поставят Русия на последно място, когато става въпрос за доверие в медиите и правителството.
Повече от половината руснаци заявиха, че нямат доверие на банките, като много от тях обясниха, че негативните настроения са от началото на 90-те години и икономическата криза, пред която е изправена страната след падането на Съветския съюз.
Тези два фактора сами по себе си могат да бъдат достатъчни, за да обяснят защо толкова много хора в Русия и Украйна са прибегнали до използването на криптовалути през последните няколко години. Въпреки това, знаейки, че тези злополучни политически обстоятелства се разпространяват и в други страни, все още не става ясно откъде произтича това приемане.
Това, което прави жителите на тези две страни много по-податливи на приемането на криптовалути, е фактът, че всички те вече са запознати с електронните плащания.
Роман Санников, отговорник за киберпрестъпността и подземното разузнаване на доставчика на киберсигурност Recorded Future, заяви, че именно липсата на банкова инфраструктура е принудила руснаците и украинците да мислят за начини за преместване на средства.
„Банковата индустрия в Източния блок не се разви по същия начин, както се разви на запад“, каза той пред Chainalysis.
„По-специално процесът на прехвърляне на средства между сметки и в чужбина беше особено проблематичен, тъй като голяма част от инфраструктурата просто не беше там.“
Това, обясни той, принуди хората да измислят „много домашни и неофициални методи“ за преместване на средства – те включват неща като ваучери и хавала.
Неконвенционалните методи като тези са имали много малко стандарти за познаване на клиентите и са били до голяма степен разгелждани с неодобрение от правителството, което често е предупреждавало хората за опасностите, пред които са изправени – измами, кражби, пране на пари и т.н.
Следователно не е изненадващо, че руснаци и украинци, свикнали с изключително рискована тактика за превод на пари, възприемаха криптовалутите като значително по-добра алтернатива.
Приемането на криптовалута, наблюдавано в двете най-големи държави от Източния блок, може да не продължи да се увеличава със същия темп в близко бъдеще.
Що се отнася до Русия, важно е да се отбележи, че по-голямата част от приемането в страната се случи, докато правителството даваше смесени сигнали за криптовалутите. През последните два месеца обаче, правителството на Владимир Путин зае много по-строга позиция по отношение на начина, по който трябва да се използва новият клас активи.
Въпреки че сега страната признава криптовалутите като отделен клас активи, тя също така ефективно забранява използването им като платежно средство. Няколко седмици по-късно руският парламент прие мярка, която забранява използването на анонимни онлайн портфейли при работа с криптовалути.
Според индекса за приемане на крипто на Chainalysis, затягането на мерките на правителството за крипто индустрията най-вероятно няма да може да попречи на масовото приемане. Това обаче е много консервативна оценка. Въпреки че може да не успеят да отблъснат всички хора от криптовалутите, новите закони най-вероятно ще забавят притока на нови потребители в пространството.
Украйна, от друга страна, изглежда много по-малко заинтересована от управлението на криптопространството. Доскоро криптовалутите реално съществуваха извън закона, което позволява на украинците да се възползват от всички предимства на новия клас активи без никакъв надзор от страна на правителството.
Това също е на път да се промени, тъй като страната започна да наблюдава крипто активността през април тази година и парламентът е в средата на изготвянето на първия набор от закони, които трябва да контролират процъфтяващата индустрия.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.