Начало » Защо не бива да пазим крипто в обмен

Защо не бива да пазим крипто в обмен

30.04.2018 20:48 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо не бива да пазим крипто в обмен

В края на януари, потребителите на Coincheck влязоха в сметките си, за да открият, че техните портфейли са празни.

Но това не е временно прекъсване на сървъра – често срещан проблем, който се среща при повечето борси. По-рано този ден, хакери бяха компрометирали сървърите на Coincheck и откраднали 500 милиона NEM , крипто еквивалента на ограбване на банка.

Крипто обмените – и по-скоро потребителите – се превърнаха в редовни жертви на хакерите от години. През 2014 г, след големия хак на Mt. Gox, друга японска борса, цената на Биткойн спадна. Bitstamp, Bitfinex и Etherdelta са имената на само няколко от другите крипто-обмени, които бяха компрометирани през следващите години.

И все пак много потребители правят грешката да съхраняват всичките си криптовалути в обмен.

Удобен, но необезопасен

Блокчейн, технологията на разпространения леджър, намираща се в основата на крипто валутите, е разработена, за да отблъсква кибератаките. Но това важи само докато сте спазвате определени принципи.

Всеки крипто адрес на блокчейна е свързан с двойка частни и обществени ключове за шифроване.

Публичният ключ позволява на други потребители да изпращат пари на този адрес, а частният ключ позволява на собственика на адреса да изпраща плащания към други адреси. Това означава, че като притежател на Биткойн или други цифрови валути, вашите средства са сигурни само ако пазите частния си ключ.

Обмените на криптовалути съхраняват частни ключове от името на потребителите си. В замяна, те дават възможност на потребителите лесно да търгуват между фиат или цифрови валути. Но това също ги натоварва с отговорността да осигурят всички тези сметки и частните ключове, които вървят с тях.

Ако трябва да бъдем справедливи, повечето обмени имат посветени екипи за сигурност и вършат добра работа със защитата на данни.

Самият факт обаче, че съхраняват милиони частни ключове, ги прави привлекателни цели за мотивирани хакери с добри ресурси.

Desktop Портмоне

Сигурна алтернатива на обмените са приложенията за портфейли, които можете да инсталирате на собствения си компютър.

Персонализираните портфейли съхраняват и управляват частни ключове на компютъра ви. Това означава, че не е нужно да се безпокоите за тайните си, които са складирани на сървър, разположен на хиляди километри.

Настолните портфейли идват със собствени компромиси. Много настолни портфейли изискват от вас да изтеглите целия blockchain на крипто валутата, до която те осигуряват достъп. В случая на Bitcoin, това са около 150GB.

Онлайн Портмонеtron g>


Онлайн портфейлите са нещо между борсите и настолните портфейли, което ви дава перфектния баланс между удобство и сигурност.

Онлайн портфейлите са достъпни чрез браузърни приложения и мобилни приложения и не изискват от вас да изтеглите целия blockchain. В същото време, те не съхраняват частните ключове на своите сървъри, което ги прави по-сигурни от крипто обмените.

Въпреки това, онлайн портфейлите имат своите минуси. Те няма да ви осигурят превръщането на крипто във фиатни валути. Също така, някои онлайн портфейли съхраняват частни ключове на сървърите си; избягвайте такива портфейли.

За повечето потребители обаче онлайн портфейлите са най-удобният вариант. Ще имате контрол над собствената си поверителност и сигурност. Същевременно можете лесно да получавате и изпращате крипто за различни цели.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ark Invest придоби дял в eToro, след дебюта на Nasdaq

Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.

16.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.