НАЧАЛО Други

Защо не бива да пазим крипто в обмен

30.04.2018 20:48 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо не бива да пазим крипто в обмен

В края на януари, потребителите на Coincheck влязоха в сметките си, за да открият, че техните портфейли са празни.

Но това не е временно прекъсване на сървъра – често срещан проблем, който се среща при повечето борси. По-рано този ден, хакери бяха компрометирали сървърите на Coincheck и откраднали 500 милиона NEM , крипто еквивалента на ограбване на банка.

Крипто обмените – и по-скоро потребителите – се превърнаха в редовни жертви на хакерите от години. През 2014 г, след големия хак на Mt. Gox, друга японска борса, цената на Биткойн спадна. Bitstamp, Bitfinex и Etherdelta са имената на само няколко от другите крипто-обмени, които бяха компрометирани през следващите години.

И все пак много потребители правят грешката да съхраняват всичките си криптовалути в обмен.

Удобен, но необезопасен

Блокчейн, технологията на разпространения леджър, намираща се в основата на крипто валутите, е разработена, за да отблъсква кибератаките. Но това важи само докато сте спазвате определени принципи.

Всеки крипто адрес на блокчейна е свързан с двойка частни и обществени ключове за шифроване.

Публичният ключ позволява на други потребители да изпращат пари на този адрес, а частният ключ позволява на собственика на адреса да изпраща плащания към други адреси. Това означава, че като притежател на Биткойн или други цифрови валути, вашите средства са сигурни само ако пазите частния си ключ.

Обмените на криптовалути съхраняват частни ключове от името на потребителите си. В замяна, те дават възможност на потребителите лесно да търгуват между фиат или цифрови валути. Но това също ги натоварва с отговорността да осигурят всички тези сметки и частните ключове, които вървят с тях.

Ако трябва да бъдем справедливи, повечето обмени имат посветени екипи за сигурност и вършат добра работа със защитата на данни.

Самият факт обаче, че съхраняват милиони частни ключове, ги прави привлекателни цели за мотивирани хакери с добри ресурси.

Desktop Портмоне

Сигурна алтернатива на обмените са приложенията за портфейли, които можете да инсталирате на собствения си компютър.

Персонализираните портфейли съхраняват и управляват частни ключове на компютъра ви. Това означава, че не е нужно да се безпокоите за тайните си, които са складирани на сървър, разположен на хиляди километри.

Настолните портфейли идват със собствени компромиси. Много настолни портфейли изискват от вас да изтеглите целия blockchain на крипто валутата, до която те осигуряват достъп. В случая на Bitcoin, това са около 150GB.

Онлайн Портмонеtron g>


Онлайн портфейлите са нещо между борсите и настолните портфейли, което ви дава перфектния баланс между удобство и сигурност.

Онлайн портфейлите са достъпни чрез браузърни приложения и мобилни приложения и не изискват от вас да изтеглите целия blockchain. В същото време, те не съхраняват частните ключове на своите сървъри, което ги прави по-сигурни от крипто обмените.

Въпреки това, онлайн портфейлите имат своите минуси. Те няма да ви осигурят превръщането на крипто във фиатни валути. Също така, някои онлайн портфейли съхраняват частни ключове на сървърите си; избягвайте такива портфейли.

За повечето потребители обаче онлайн портфейлите са най-удобният вариант. Ще имате контрол над собствената си поверителност и сигурност. Същевременно можете лесно да получавате и изпращате крипто за различни цели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Binance разкри нова услуга на платформата си за търговия

Binance (BNB), водещата крипто борса по обем на търговията, представи значителен ъпгрейд, въвеждайки прозрачен и ресурсно ефективен набор от инструменти за спот copy trading за милиони трейдъри.

24.04.2024 15:00 2 мин. четене

Защо криптовалутите се използват в широк спектър от платформи

Криптовалутите стават много популярни в много части на света поради уникалните си характеристики.

24.04.2024 12:51 5 мин. четене

БРИКС: Зарязването на долара – основната тема на предстоящата среща в Русия

Според неотдавнашно изявление на дипломат акцентът на срещата на върха на БРИКС през 2024 г. ще бъде поставен главно върху програмата за дедоларизация.

24.04.2024 12:00 2 мин. четене

Огромен ръст на крипто даренията за благотворителност

Крипто даренията трансформират американската филантропия: Над $2 милиарда са събрани през 2023 г., като 56% от водещите благотворителни организации приемат дигитални активи.

24.04.2024 10:12 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.