В неотдавнашно интервю, Хенри Арсланян даде своето мнение за бъдещето на крипто пазарите и защо смята, че предстои да пристигат още институционални инвеститори.
Тъй като 2019 г. наближава своя край, мнозина поглеждат назад към постиженията на крито индустрията тази година. Темата, която е също толкова интересна, ако не и повече, е как ще изглежда пазарът на цифрови активи през 2020 година.
В неотдавнашно интервю с Bloomberg, азиатският лидер на финтех и криптовалути и председател на Асоциацията на Fintech в Хонконг – Хенри Арсланян – се опита да отговори на тези въпроси.
Арсланян започна с темата за Libra, като заяви, че предложената от Facebook криптовалута е това, което накара централните банки да се заинтересуват повече от крипто. Според него, банките са били много бавни в реакцията си към виртуалните валути. В наши дни обаче над 70% от централните банки по света са заинтересовани от тях.
Той вярва, че следващите месеци ще доведат до голяма промяна, ставайки въпрос за големи транснационални организации, проявяващи интерес към криптовалутите. Китай е основна тема за обсъждане в и извън индустрията в момента, тъй като се готви да пусне своя собствена цифрова валута на Централната банка (CBDC), която ще бъде първата по рода си.
Всъщност, дори Марк Зукърбърг, изпълнителен директор на Facebook, посочи, че Китай трябва да бъде една от причините САЩ да действат бързо по отношение на криптовалутите. Той смята, че САЩ се нуждаят от по-голям напредък в крипто индустрията. Междувременно се предполага, че Libra ще доведе до голяма промяна в международните транзакции в световен мащаб.
Арсланян отбелязва, че има около $500 милиарда годишно, в сключващи се транзакции извън граница. По-голямата част от това се изпращат от над 250 милиона мигранти и той очаква Libra да има основна роля в тази област.
На въпроса за потенциалните последици за Биткойн и други по-стари крипто активи, Арсланян отговори, че „Биткойн все още е майка на всички криптовалути.“ Междувременно той изтъква, че Libra все още разчитат на фиатните валути като основни активи. BTC, от друга страна, е децентрализиран. Що се отнася до другите криптовалути, всички те имат свои собствени случаи и цели на употреба, поради което е вероятно да запазят съществуването си.
Той засегна и темата за данъчното облагане, като посочи, че има много регулаторна яснота на този фронт през последните 24 месеца. IRS поведоха, като изясняването на данъците за крипто е тяхна заслуга.
Арсланян очаква, че през 2020 г. и по-нататък ще започнат да се включват повече институции. Друга причина за тяхното участие е фактът, че институционалните клиенти развиват по-голям интерес към криптовалутите.
Пространството на цифровите активи получи много регулирани решения, като попечителство над криптовалути, фондове и регулаторни инструменти, като фючърси. Тези инструменти ще позволят на традиционните играчи да се свържат с криптосистемата по начин, който е по-познат за тях.
В същото време, Арсланян споделя, че има огромен брой появяващи се дигитални и виртуални банки.
„Случва се война между виртуалните банки в Азия, поради факта, че 8 от тях са одобрени от централната банка на Хонконг.“
Дигиталната банкова платформа SoFi Technologies се завръща с пълна сила в криптовалутния сектор, като подновява услугите си за крипто търговия и блокчейн, след като се оттегли от сектора в края на 2023 г.
Нови данни за личните потребителски разходи (PCE) — предпочитаният индекс за инфлация на Федералния резерв — показват, че инфлацията бележи ръст през май, което може да отложи дългоочакваното понижение на лихвите от Фед до септември или по-късно.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отново е под натиск, този път с поредната критика от Доналд Тръмп за решението на Фед да запази лихвените проценти без промяна през юни.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.