Начало » Крипто Крими » Защо крипто обмените, които не прилагат KYC практики се считат за по-рискови?

Защо крипто обмените, които не прилагат KYC практики се считат за по-рискови?

15.10.2024 14:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо крипто обмените, които не прилагат KYC  практики се считат за по-рискови?

Рисковете, свързани с обмените, които не карат потребителите си да минават през процедури за опознаване на клиентите (KYC), могат да бъдат групирани в няколко категории.

През по-голямата част от последното десетилетие пазарът на криптовалути се радваше на относителна свобода поради бавната реакция на регулаторните органи и постоянните им усилия за разработване на рамки за дигитални активи.

Тази ситуация обаче се променя. Регулации като директивите за борба с прането на пари (AML), рамката за пазарите на криптоактиви (MiCA) и по-строгите изисквания за данъчна отчетност в региони като ЕС и САЩ значително промениха пейзажа за борсите.

Повишен риск от измами и мошеничество

Анонимността, предлагана от борсите без KYC процеси, ги прави привлекателни за измамниците. Липсата на регулаторен надзор създава среда, предразполагаща към измами при напускане на борсата, при които средствата могат да изчезнат внезапно при закриване на борсите. Измамниците могат да манипулират пазарите и да изпълняват измамни схеми, без да се подлагат на проверка на самоличността.

По-строг регулаторен контрол

Регулаторни мерки като MiCA наложиха по-строг контрол върху борсите за криптовалути, включително тези, които работят в офшорни зони. Платформите без KYC, които заобикалят регламентите за борба с прането на пари и опознаване на клиентите, все повече се разглеждат като улесняващи незаконни дейности. Органите активно затварят несъответстващи на изискванията борси, налагат глоби на потребителите и дори арестуват операторите.

Риск за сигурността

На борсите, които не са в съответствие с KYC изискванията, често липсват необходимите протоколи за киберсигурност, които регулираните платформи трябва да спазват. Без редовни одити и строги практики за сигурност тези платформи се превръщат в основни мишени за хакери. В резултат на това потребителите на борси, които не прилагат KYC, са изложени на по-висок риск да загубят средствата си.

Ограничена прозрачност и правна защита

Много от борсите, които не прилагат KYC практики, функционират с малко яснота относно финансовото си състояние и оперативните си практики. Ако средствата бъдат откраднати или възникнат спорове, потребителите се оказват с минимална правна защита.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Има ли пробив в сигурността на CoinMarketCap?

CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.

21.06.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто инвеститор стана жертва на сложна измама

Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.

20.06.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.