Начало » Други » Защо крипто борсите имат повече проблеми от традиционните?

Защо крипто борсите имат повече проблеми от традиционните?

08.02.2021 17:42 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо крипто борсите имат повече проблеми от традиционните?

Техническата инфраструктура на крипто борсите има много общо с традиционните борси и търговски фирми.

Търговията с акции, комодити договори, криптовалути или други финансови инструменти изисква същите технически решения и се сблъсква с много сходни проблеми. Има обаче някои забележими разлики.

Поддръжка на хардуер и софтуер

Традиционните борси позволяват търговия 6-8 часа на ден, 5 дни в седмицата. Този график осигурява 16-часов прозорец всеки ден за извършване на поддръжка на техническата инфраструктура и пълни почивни дни. Крипто борсите обикновено работят 24/7 и е много по-трудно да се поддържа такава система. Изисква се специален дизайн на всички технически компоненти, за да работят нон-стоп.

Понякога крипто борсите са изправени пред проблеми поради продължителна работа без прекъсване, но традиционните борси обикновено не се сблъскват с такива проблеми, просто защото не работят 24/7.

Крипто борсите правят по-голямата част от техническата поддръжка невидима за крайния потребител и без прекъсвания. Някои други сложни операции обаче изискват кратки прекъсвания, които стават видими за крайния потребител.

Сериозен трафик и тежести върху обменната инфраструктура

Традиционните борси обикновено позволяват достъп само на професионални играчи като брокери и големи фирми. Традиционните борси имат много по-широка аудитория от всяка крипто борса, но обикновено спреда им между брокери, първокласни брокери, управлявани фондове и други играчи, намалява директния трафик за борсата.

Редовните клиенти нямат шанс да взаимодействат директно с традиционна борса и трябва да разчитат на своя брокер.

От друга страна, крипто борсите са по-достъпни и позволяват директен достъп до почти всяко лице, дори и със сметка от 100 долара.

Това води до много голям трафик, който се концентрира в крипто борсата. По ирония на съдбата, по отношение на трафика, крипто борсите са по-централизирани от традиционните борси, тъй като позволяват директен достъп на физически лица и малки търговци. Такъв голям трафик води до по-чести прекъсвания, особено по време на периоди на вълнение.

Връзка между броя на потребителите и изискванията за защита

Както традиционните, така и крипто борсите имат много високи изисквания за сигурност. Крипто борсите обаче се сблъскват с измами и хакерски инциденти много по-често, особено когато се има предвид, че крипто борсата е достъпна почти за всички. Това води до това борсата или да бъде хакната, или да стане по-сигурна и да внедри повече функции, за да се защити.

Понякога атаките са обикновени DDoS, които могат да доведат до прекъсвания. Враждебна среда като тази принуждава крипто борсите да станат по-сигурни, обикновено много повече от традиционните борси.

Съхранение на клиентски активи

Традиционните борси обикновено предоставят само търговски услуги и други свързани услуги, но не съхраняват клиентски средства. Традиционните борси разчитат на клирингови фирми, депозитари и други външни страни за съхраняване на клиентски средства и активи.

Крипто борсите съхраняват повечето от крипто средствата сами и поддържат процеса на автоматични депозити и тегления. 

Използват се високо защитени офлайн студени портфейли и онлайн горещи портфейли. Горещите портфейли съдържат само малка част от потребителските средства и изискват 2 подписа от независими експертни системи за повишаване на сигурността.

CEX.IO защитава достъпа до потребителски акаунти, използващи 2FA, известия за работа по имейл и SMS, автоматично наблюдение на дейността и допълнителна проверка с помощта на KYC в случай на подозрителни операции.

Борсата отговаря на стандартите за висока сигурност като PCI DSS ниво 1 (най-високо ниво), преминава годишен външен технически одит и провежда тестове за проникване в системата няколко пъти годишно. Всички данни в инфраструктурата на CEX.IO са криптирани.

Сложност на техническите решения за незабавни транзакции

При традиционните борси обикновено спот търговията се случва с правило T + 2, което означава, че сетълментът (преместване на средства и активи между търговските страни) се случва 2 дни след сделката. Така че няма такова нещо като незабавно теглене на средства веднага след търговията на традиционна борса.

Крипто борсите често извършват сетълмент само няколко минути след сделката. Това изисква по-сложни технически решения, които са много по-трудни за поддръжка.

Заключение

И така, крипто борсите и традиционните борси имат много общо по отношение на техническата инфраструктура. Може да изглежда, че крипто борсите имат повече прекъсвания и са по-малко надеждни, но това се случва поради по-модерни услуги в крипто борсите, като непрекъснати операции.

Крипто борсите, въпреки името си, имат предимно централизирани инфраструктури. Разбира се, те имат резервни копия, репликация на различни сървъри и центрове за данни от съображения за сигурност и висок трафик, но те са централизирани, тъй като компанията ги управлява.

Теоретично може да има екип от анонимни разработчици, който да поддържа инфраструктурата на крипто борсите, но такива проекти са много сложни за поддръжка и са много по-малко сигурни, отколкото се изисква за крипто борса.

Има няколко наистина децентрализирани крипто-към-крипто борси (няма фиатни пари там), но почти всички свързани с фиат крипто борси са централизирани.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Binance с предупреждение за крипто сигурността

С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.

09.07.2025 18:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.