Начало » Други » Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

06.08.2024 13:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

Развитието на китайската икономика показва значително разминаване между действителната икономическа дейност и традиционните измервания.

Доскоро разчитаща на процеси, като плащания в брой и оторизация на чекове, счетоводната индустрия се трансформира с помощта на автоматизация и дигитални решения. Днес софтуерът изчислява часовете и ставките на заплащане, като ги интегрира безпроблемно в сметките на компанията, а заплатите се превеждат по електронен път. Служителите вече имат достъп до заплатите си чрез дигитални платформи като електронно банкиране или WeChat Pay.

Тази бърза трансформация обаче поставя предизвикателства пред точното измерване на икономическата производителност в рамките на националните сметки за БВП. Данните за националния БВП често не отразяват тази нова дигитална реалност. Пол Донъван, главен икономист на UBS Global Wealth Management, набляга на този проблем, като отбеляза, че традиционните икономически показатели не отразяват адекватно повишаването на производителността в резултат на дигиталната икономика.

Вече не можем да се доверяваме на икономическите данни„, заяви Донъван по време на неотдавнашно посещение в Сидни, подчертавайки как настоящите мерки подценяват икономическата активност и подобренията в производителността.

Настоящите показатели за БВП все още разчитат в голяма степен на традиционни индикатори като производството на стомана, потреблението на електроенергия и продажбите на дребно от регистрирани предприятия. Тези цифри не отчитат значителната икономическа дейност в дигиталния сектор, който е нараснал значително. Например много работници сега се занимават със „странични занимания“, използвайки платформи като WeChat за продажби или TikTok за маркетинг. Тези дейности, макар и значителни, не са отразени в традиционните изчисления на БВП.

Донъван цитира собствените си разнообразни роли – академик, самонает хоби фермер и автор – като примери за това статистическо разминаване. Официалният му икономически принос се измерва само чрез ролята му в UBS, като се пренебрегват другите му продуктивни дейности. Това несъответствие илюстрира по-широк проблем: нарастването на самостоятелната заетост и гъвкавата работа, ускорено от Ковид пандемията, трансформира пазара на труда по начини, които не се отразяват от традиционните показатели на БВП.

Експанзията на дигиталната икономика в Китай, световен лидер в областта на дигиталните постижения, представлява ключова промяна. Тази трансформация, включително увеличената самостоятелна заетост и гъвкавите форми на работа, допринася значително за производителността, но до голяма степен остава неотчетена в данните за БВП. Резултатът е изкривено възприемане на икономическото здраве на Китай, което подхранва погрешни схващания за неговата икономическа стабилност.

Тъй като четвъртата индустриална революция променя икономическите реалности, става ясно, че съществуващите показатели за БВП са неадекватни. За да се отрази точно икономическият напредък на Китай и истинското повишаване на производителността, са необходими нови показатели – такива, които обхващат дълбоките промени, предизвикани от дигиталната икономика. Дотогава истинските мащаби на икономическата еволюция на Китай ще останат неясни.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто индексът на страха и алчността се покачва – какво да очакваме?

Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.

23.07.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

CoinShares става първият оторизиран от MiCA мениджър на крипто активи в Европа

CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).

23.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.