Home

Защо капитализмът напуска САЩ и накъде се насочва?

25.07.2023 10:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо капитализмът напуска САЩ и накъде се насочва?

Ранният капитализъм в САЩ процъфтява в Нова Англия, но в преследването на печалби капиталистите преместват производството си в други региони, оставяйки след себе си изоставени фабрики и закъсали градове. 

Впоследствие моделът се повтаря, като центърът на капитализма се премества към Средния Запад, а след това към Далечния Запад, Юга и Югозапада. Термини като “ръждив пояс“, “деиндустриализация” и “производствена пустиня” все по-често описват различни части на американския капитализъм.

Макар че тези движения бяха предимно в рамките на САЩ, загрижеността за въздействието върху засегнатите региони остана по-скоро местна, отколкото да се превърне в национален проблем. През последните десетилетия значителен брой капиталисти преместват производствени мощности и инвестиции извън границите на САЩ, най-вече в Китай, привлечени от по-ниските заплати и разрастващите се пазари. Това изселване предизвика противоречия и породи опасения относно стагнацията на заплатите и нарастващото неравенство в доходите.

Защо капитализмът напуска САЩ?

Мотивите за тези промени бяха продиктувани от по-ниските заплати в чужбина и по-бързо развиващите се пазари в други държави. Тъй като все повече американски капиталисти преместваха инвестициите си в чужбина, те се конкурираха с тези, които преди това се бяха преместили на места като Китай, където нормите на печалба значително се бяха подобрили. Тази тенденция се разпространи и в други региони като Азия, Южна Америка и Африка, които предлагаха стимули в лицето на ниски заплати и разширяващи се пазари, привличайки повече американски капиталисти и инвеститори.

Получените печалби от тези движения подхраниха по-нататъшните премествания, което доведе до увеличаване на доходите и богатството, концентрирани главно сред богатите корпоративни акционери и висши ръководители. Те активно популяризираха идеологическия наратив, че това изтичане на капиталисти от САЩ е полезно за цялото общество, като често го обозначаваха като “неолиберализъм” и “глобализация“. В действителност обаче тези ходове обслужваха предимно интересите на малцина богаташи за сметка на по-широките слоеве от населението.

Неолиберализмът, възникнал като оправдание за свободния избор на капиталистите, се застъпваше за минимално държавно регулиране с цел постигане на максимална ефективност в икономиката.

Насърчаването на глобализацията като средство за преместване на производството в чужбина от страна на капиталистите се разглеждаше като възможност за по-ефективни стоки и услуги поради достъпа до световни ресурси. Истинският резултат обаче беше по-нататъшната концентрация на богатството сред малцина привилегировани, което задълбочи разликите в доходите и богатството в старите центрове на капитализма.

Икономическото развитие на Китай срещу упадъка на САЩ

Китай, за разлика от много други страни, използва стратегически инвестициите, направени от капиталистите, за да подкрепи собственото си икономическо развитие. Страната изискваше от пристигащите капиталисти да споделят напреднали технологии, което даде възможност за бърз растеж на Китай. Възходът на китайската икономика и нейните партньорства с глобалните дистрибутори допринесоха за упадъка на САЩ като доминираща икономическа сила.

Последиците от глобалното преместване на капитализма доведоха до криза в САЩ, характеризираща се със стагнация на заплатите, нарастващо социално разделение и влошаване на състоянието на средната класа. Тази криза се изостря допълнително от екстремното богатство, нарастващия популизъм и политическия екстремизъм.

Като цяло, променящият се пейзаж на глобалния капитализъм промени и динамиката на икономическата власт и засили социалните предизвикателства, предизвиквайки критични въпроси за бъдещето на капиталистическата система.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо се срина крипто банката Silvergate според главният административен директор

През 2023 г. Съединените щати се сблъскаха с втората по големина банкова криза от 2008 г. насам – фалитите на First Republic Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank.

23.09.2024 12:37 2мин. четене Kosta Gushterov

OpenSea пред съдебно дело за продажба на нерегистрирани ценни книжа

Двама потребители на OpenSea са подали колективен иск в САЩ, в който се твърди, че платформата за NFT търговия продава нерегистрирани ценни книжа.

23.09.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ето кой е най-разработваният ERC-20 проект в момента

Според компанията за крипто анализи Santiment децентрализираната оракулска мрежа Chainlink (LINK) води по активност в разработките на всички ERC-20 проекти.

23.09.2024 7:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Камала Харис демонстрира силна подкрепа за криптовалутите

Вицепрезидентът Камала Харис, кандидат на Демократическата партия за предстоящите президентски избори през ноември, наскоро говори на събитие за набиране на средства на Уолстрийт, където за първи път засегна темата за крипто индустрията.

23.09.2024 6:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.