Миналата седмица BlackRock и Invesco подадоха заявления за спот Биткойн борсово търгувани фондове (ETF). Освен това в САЩ стартира нова крипто борса, подкрепена от Fidelity, Schwab и Citadel Securities, а Deutsche Bank подаде заявление за лиценз за дигитални активи в Германия.
Макар че има различни теории и спекулации около мотивите за подновения интерес на тези институции към спот Биткойн ETF, едно просто обяснение е, че финансовите институции се стремят да се възползват от възможностите за печалба.
Важно е да се вземе предвид клиентското търсене на експозиция към криптовалути, като Биткойн, което потенциално може да генерира приходи за тези мениджъри на активи чрез такси. Ако приемем, че BlackRock има клиенти с инвестируеми активи, които са готови да плащат за техните услуги, има основание да се смята, че сред тези клиенти има търсене на експозиция към криптовалути.
Въпреки това си струва да се отбележи, че одобрението на спот Биткойн ETF е от решаващо значение за BlackRock и други компании, за да могат да монетизират усилията си.
Въпреки че SEC вече отхвърли няколко заявления за спот Биткойн ETF, има индикации, че последното заявление на BlackRock може да отговаря на необходимите изисквания за надзор на пазара и оповестяване, което увеличава шансовете за одобрение.
Сравнително по-гладкият път за придобиване на експозиция към криптовалути чрез спот Биткойн ETF може да се отдаде на фокуса на SEC върху проверката на ценни книжа, маскирани като криптовалути, а не върху самия Биткойн.
Важно е да се уточни, че интересът на BlackRock към спот ETF не означава непременно по-голям афинитет към Биткойн или крипто. Всъщност главният изпълнителен директор на BlackRock, Лари Финк, в миналото бе критичен към протокола на Биткойн.
Въпреки това, ако спот ETF бъде одобрен, това може да проправи пътя на BlackRock да въведе други продукти, свързани с крипто, в бъдеще.
Макар че някои могат да се занимават с конспиративни теории или песимистични възгледи относно неотдавнашния наплив от заявления за спот ETF за Биткойн, по-простото обяснение е, че финансовите институции като BlackRock възприемат реална възможност да предложат на своите клиенти експозиция към крипто и да генерират печалби.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.