Начало » Други » Защо централните банки зарязват долара заради злато?

Защо централните банки зарязват долара заради злато?

09.06.2023 15:27 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо централните банки зарязват долара заради злато?

Централните банки по света отбелязаха рязко увеличение на покупките на злато, достигайки безпрецедентни нива, както съобщи Световният съвет по златото. Традиционно тези банки държат значителни резерви в щатски долари.

Напоследък държави като Индия, Турция и Русия проявяват предпазливост по отношение на долара и неговата податливост на влиянието на американското правителство.

Вследствие на това те се обръщат към златото като сигурен актив, търсейки финансова независимост. Привлекателността на златото спрямо банките по отношение на независимостта от санкции може да намери отклик и сред потребителите, които копнеят за финансова независимост.

В неотдавнашния епизод на предаването „In Conversation“ на Паричния резерв на САЩ (U.S. Money Reserve), изтъкнат екип от експерти, включително бивши директори на Монетния двор на САЩ, се задълбочи в продължаващата златна треска сред централните банки.

Те разгледаха различни фактори, които стимулират тази вълна, като стабилност, независимост и диверсификация.

В екипа участват Филип Н. Дийл, 35-ият директор на Монетния двор на САЩ (1994-2000 г.) и президент на Паричния резерв на САЩ, заедно с Едмънд Мой, 38-ият директор на Монетния двор на САЩ (2006-2011 г.) и старши стратег по IRA на Паричния резерв на САЩ и други.

Заедно те анализираха причините, които стоят зад порива на централните банки към златото и спекулираха за издръжливостта на тенденцията през следващите години.

Създадена през 2001 г., компанията разшири дейността си, за да се превърне в глобален дистрибутор на емитирани от американското и чуждестранни правителства благородни метали, включително злато, сребро, платина и паладиум.

Според компанията златото те прави по-независим и до известна степен те защитава при тежък финансов климат. Това е особено вярно като се има предвид волатилността на валутите като долара, паунда и еврото (нека си припомним как еврото почти достигна паритет с щатския долар).

Диверсификацията на резервите е една от ключовите роли на златото за централните банки. Тези банки са отговорни за управлението на валутите на своите държави, които могат да бъдат повлияни от колебанията в общата икономическа сила. Във времена на икономическа несигурност, когато традиционните мерки за паричен контрол като лихвените проценти са в застой за продължителен период, централните банки могат да прибягнат до печатане на повече пари.

Макар че това може да помогне за смекчаване на икономическите сътресения, то също така води до обезценяване на валутата. За разлика от тях златото е ограничена физическа стока, чието предлагане не може лесно да се увеличи. Поради това то служи като естествена предпазна мярка срещу инфлацията.

Златото заема уникална позиция на надежден актив, свободен от кредитни рискове и рискове от контрагенти. То действа като стълб на доверието в рамките на една държава и в различни икономически области, което затвърждава значението му на жизненоважен глобален резервен актив, наред с държавните облигации.

Паричният резерв на САЩ подчертава, че запасяването със злато е разумен ход както на държавно, така и на индивидуално ниво. Натрупването на злато от централните банки е дългосрочна тенденция, имайки предвид оскъдността на благородния метал и все по-трудния процес на добив.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво разкриват новите данни от Брайън Армстронг за институционалния прием на криптовалутите

Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.

30.06.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.