Начало » Други » Защо блокчейн продължава да революционизира финансовите пазари и банковата индустрия?

Защо блокчейн продължава да революционизира финансовите пазари и банковата индустрия?

11.10.2018 11:59 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо блокчейн продължава да революционизира финансовите пазари и банковата индустрия?

Начинът, по който харчим пари, се променя. Едно време, ако искате нещо, ще го купите със златни и сребърни монети.

Модерната версия на това са монети и банкноти. Въпреки това, дори те се превръщат в антики. Концепцията за доларовите банкноти дори се е подобрила в пластмаси като кредитни карти или дори безконтактни плащания, използващи устройства с NFC.

Дори криптовалутите проправят собствения си път в начина, по който обменяме валута. Следователно, можем да очакваме само промени на финансовия пазар.

Какво е блокчейн?

Блокчейн е творение на Сатоши Накамото, чията идентичност е безизвестна.

За да разберете как функционира блокчейн, трябва първо да разберете как една стандартна, традиционна транзакция работи на интернет. Основната фраза там е „на интернет“, защото цялата идея за блокчейн съществува онлайн.

При традиционна онлайн транзакция една страна изпраща пари на друга страна, но обменът не е пряк. По-скоро има посредствена страна, която завършва сделката. Това изисква много доверие в това средище да се справи правилно с транзакцията.

Блокчейн преосмисля тази концепция. Вместо транзакция, преминаваща от точка А към посредник, до точка Б, блокчейн съществува като отворена децентрализирана база данни, която работи за всяка транзакция, включваща нещо ценно – валута. Това премахва посредника, но за мнозина това става загадка за това как тези транзакции се преместват оттам. Така че, нека да разгледаме какво се случва, когато направите плащане с крипто.

Първата стъпка е позната – една страна иска плащане от втората страна. Това искане след това се предава в мрежа от компютри, известни като възли. Тази мрежа е P2P мрежа.

Тази мрежа от бележки се използва за потвърждаване както на транзакцията, така и на състоянието на потребителя. Това се определя с помощта на серия от известни алгоритми. След като се извърши проверка на сделката, тя се комбинира с други транзакции, за да се създаде един блок от данни, който съставлява част от общия блокчейн. Това е постоянно и не може да бъде променено. И накрая, транзакцията е завършена.

Идеята за блокчейн се ражда, за да работи с друго творение на Сатоши Накамото – биткойн. Важно е да се разбере, че Биткойн и почти всички криптовалути нямат вътрешна стойност, за разлика от ценната валута, като 20-те долара в джоба или златото. Криптото също така няма физическа форма и доставката му е децентрализирана, което означава, че предлагането на криптовалути е налице и не се определя от централната банка.

Как това променя банките?

Както отбелязахме по-рано, криптовалутите са децентрализирани. С други думи, те не се контролират от банка. И така, какво означава това за банките?

Има неща, които блокчейн е направил за банковата система. Например, блокчейн компании като Ripple са работили по практики като тези, които помагат на банките да се справят с финансовите сетълменти, като намаляват цената им. Това се прави, като се позволи на банките да извършват транзакции директно една с друга – още веднъж блокчейн премахва посредника по време на сделките.

Банките също така работят, за да се изравнят с развитието на криптовалутите. Много банки се опитват да се присъединят към тази тенденция, като създават своя собствена марка на базирана на блокчейн, онлайн валута. Това е най-добрият ход, който банките могат да предприемат, тъй като традиционното им присъствие не е необходимо за извършване на сделки с крипто.

Как това променя финансовите пазари?

Като цяло, финансовите пазари ще се променят по два начина. По по-малкият начин, финансовите пазари ще се променят в известен смисъл, че те ще намерят повече криптовалути и блокчейн обмени в работата си.

По-голямата идея е, че финансовите пазари ще трябва да се адаптират към това и да предскажат бъдещите ходове. За да може един финансов пазар да работи, хората в него трябва да предвидят и да се подготвят за бъдещи промени. Първо, това означава подготовка за участие и използване на криптвалута. Това обаче означава също, че финансовите пазари ще трябва да обмислят потенциалното бъдеще на бързо променящия се пейзаж на криптовалути.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Четиригодишният крипто цикъл ще остане в историята според директора на Bitwise

Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.

25.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.