Чарлз Едуардс, основател и главен изпълнителен директор на Capriole Investments, предложи нова перспектива за забавеното движение на цената на Биткойн в близост до границата от $100,000, въпреки нарастващия ентусиазъм от страна на институционалните инвеститори.
Според Едуардс, отговорът се крие в действията на дългосрочните притежатели, а не в липсата на търсене.
След одобрението на спот Биткойн ETF-ите през януари 2024 г., Едуардс смята, че дългосрочните притежатели на ВТС (LTH) дискретно се освобождават от позициите си. Тези продажби са насочени към институционални купувачи, които навлизат в пространството чрез ETF-ите, създавайки скрит източник на продажбен натиск, който компенсира голяма част от оптимистичните настроения.
Докато в основните коментари често се акцентира върху институционалния FOMO и скока в потоците на спот борсово търгуваните фондове, Едуардс твърди, че истинската динамика на пазара се крие в това дискретно прехвърляне на токени от опитни притежатели към Уолстрийт.
Експертът повтори прогнозата си от по-рано тази година, че публично търгуваните компании, които държат Биткойн в балансите си, ще предизвикат ускоряващ се „ефект на маховика“ на приема на криптовалутата. Той вярва, че тази динамика вече е в ход, като все повече корпорации се присъединяват към тенденцията и акумулират ВТС с нарастващо темпо.
Според него, това корпоративно поведение на купуване бързо се превръща в по-влиятелна сила от самата история с ETF-ите.
Разглеждайки последните тенденции в блокчейна, Едуардс подчерта забележителния ръст в броя на портфейлите, които държат Биткойн повече от шест месеца. През последните два месеца тази група е закупила повече BTC, отколкото LTH са продали през последните 18 месеца – „невероятна“ промяна в пазарната структура, според него.
Исторически погледнато, такова мащабно натрупване често е последвано от ценови сривове, което Едуардс разглежда като краткосрочен сигнал за повишение.
Въпреки този импулс, Едуардс предупреди, че по-широките индикатори в блокчейна все още отразяват известна основна нестабилност. Той обаче вярва, че продължаващото акумулиране от по-нови дългосрочни инвеститори може да разреши тази слабост.
„Ако компаниите с Биткойн в резервите си поддържат този агресивен темп на натрупване, вероятно сме само в началото на цикъла“, отбеляза той.
Ако този импулс се запази, пазарът може бързо да възвърне силата си.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Според доклад от 25 юли на компанията за крипто финансови услуги Matrixport ВТС може да навлезе в типичната лятна фаза на корекция.