Съединените щати са минно поле, що се отнася до криптозаконодателството, а липсата на яснота може да доведе до преместването на една от най-големите в страната криптофирми - Ripple.
Според последните съобщения изпълнителният председател на Ripple, Крис Ларсен, предупреди, че финтех и блокчейн фирмата е близо до преместването на централата си в чужбина в отговор на прекомерното регулиране в САЩ.
Говорейки пред Fortune на LA Blockchain Summit, Ларсен заяви, че компанията е все по-разочарована от това, което възприема като враждебно отношение към индустрията от Комисията по ценни книжа и борси. Той добави, че САЩ са „ужасно назад“ в подготовката за базирана на криптовалута финансова система от ново поколение.
„Съобщението е блокчейн и дигиталните валути не са добре дошли в САЩ. Искате да участвате в този бизнес, вероятно трябва да отидете някъде другаде.“
Разочарованието произтича от продължаващата битка, в която Ripple се изправя срещу финансовия регулатор относно това дали родният им XRP токен е ценна книга. Компанията поддържа тезата, че токенът е децентрализиран, въпреки че има огромен запас от него и краен контрол върху предлагането.
Ларсен добави, че повечето други страни предоставят благоприятна среда за насърчаване на иновациите и растежа на криптовалутите. Той спомена Сингапур като най-вероятната дестинация, ако компанията реши да се отклони от американските брегове. Обединеното кралство, Швейцария и Япония също бяха разгледани като възможности.
Той също така заяви, че преместването на централата на Ripple, която в момента се намира в Сан Франциско, няма да прекрати федералната юрисдикция за много от нейните операции, но би било „облекчение“ да има друга държава като главен регулатор.
Експертите в бранша предупредиха, че тази ограничителна регулаторна среда може да доведе до пренасочване към Китай за крипто и блокчейн иновации. В екстремен сценарий, САЩ биха могли да изостанат технологично и дори да загубят статута на резервна валута за долара.
Китай вече разработва и ще пуска собствена дигитална валута на централната банка и американски еквивалент не се вижда никъде на хоризонта.
Основателят на TechCrunch, Майкъл Арингтън, приветства заплахата от преместване, като се съгласи, че регулаторните перспективи на американците пречат на индустрията:
Това е добре за Ripple. Липсата на яснота в крипто е катастрофа за САЩ.
Изпълнителният директор на Ripple, Брад Гарлингхаус, добави, че Ripple просто иска да работи в юрисдикция с по-голяма яснота.
Strongest internet companies built in the US, in part b/c of regulatory clarity. We have that opp with blockchain + digital assets. Responsible players like Ripple aren’t looking to avoid rules, we just want to operate in a jurisdiction where the rules are clear. #DCEA of 2020 https://t.co/LqbEDuMXvx
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) October 6, 2020
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.