Крипто индустрията тепърва ще еволюира от борси, които в действителност не са нищо повече от дигитални банки.
Някои от тях предприемат смели ходове, за да намалят таксите си, но колко други ще последват и как това ще се отрази на криптосферата?
Истинската финансова децентрализация трябва да се състои от директни peer-to-peer транзакции и повече децентрализирани борси (DEX), но все още централизираните борси извличат печалбите подобно на банките.
През последната година или две, централизирани платформи за търговия като Coinbase и Binance направиха милиони. Лесно може да се определи печалбата за Binance, като се има предвид, че борсата изгаря 20% от нея на всяко тримесечие. Последният път това се случи през октомври тази година, когато 2 милиона BNB бяха „изтрити“, което се равнява на приблизителна печалба от $185 милиона за третото тримесечие.
Coinbase са по-малко открити, когато става въпрос за огромните печалби на фирмата от едни от най-високите такси и спредове в бранша. Според докладите, компанията е спечелила $1 милиард през 2017 г. и около $520 милиона през 2018 г., въпреки масовия мечи пазар.
През октомври, борсата актуализира своята структура на таксите, за да накаже ефективно търговците с малък обем и да благоприятства по-големите играчи с тлъсти портфейли. Bitfinex също има различни цени за производители и потребители, в зависимост от обема. Има и друга финансова институция, която прави точно това – банката.
Тези две платформи не са единствените, които имат прекомерни такси за всевъзможни услуги и спредове. Това е точно антитезата на света на криптовалутите, която беше предвидена преди десетилетие от Сатоши Накамото, който е видял нуждата да се освободим от банките.
„На банките трябва да се вярва, че държат парите ни и ги превеждат по електронен път, но те ги отпускат на вълни от кредитни балони с едва малка част, оставаща в резерв. Техните огромни режийни разходи правят микроплащанията невъзможни.“
Ако ползвате обмен като Coinbase за криптовалутни микроплащания, скоро ще ви струва повече, отколкото се опитвате да изпратите.
Някои борси предприемат стъпки за намаляване на таксите и спредовете. В крайна сметка, вече има свързана мрежова такса за плащане, така че защо потребителите на криптовалути плащат повече, за да обогатят собствениците на борси?
Poloniex са тези, който предлагат търговия с нулева такса до края на годината, но остава да видим дали ще продължи практиката през 2020 г.
Има няколко други по-малки играчи, които също се заеха с тази инициатива, но наистина е време индустриалните бехемоти да последват примера, ако са сериозно заинтересовани от приемането на криптовалути.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.
Според доклада за пазара на дигитални активи за първото полугодие на 2025 г. на Binance Research общата пазарна стойност на криптовалутите е нараснала с 1.99% от началото на годината досега, което е сигнал за предпазлив оптимизъм след експлозивното рали от 96.2% през 2024 г.
Глобалният гигант в областта на разплащанията Mastercard обяви, че стабилните монети са достигнали ключов момент, предлагайки реални ползи и приближавайки се към масов прием.