Със спада на криптопазара големи и малки инвеститори предприемат различни стъпки, за да се уверят, че са в най-добра позиция да издържат на бурята.
За някои това е преминаване към по-утвърдени криптовалути или стабилни монети заради покритието, което те осигуряват. Други са избрали да излязат напълно от пазара, за да избегнат по-нататъшни загуби. Частният капитал изглежда е избрал второто, тъй като инвестициите в криптокомпании пресъхват.
Крипто беше победител през 2021 г., когато ставаше въпрос за инвестиции. Милиарди долари от частния капитал се вляха в компании, както утвърдени, така и стартиращи. Бичите възходи от същата година гарантираха, че тези фирми с частен капитал печелят добре от инвестициите си. Въпреки това, криптопазарът пое по низходяща траектория в средата на 2022 г., изпращайки пазара в дълъг мечи пазар.
В резултат на това частните капиталови пазари започнаха да се изтеглят от криптопазара. Това е в рязък контраст с началото на годината, когато инвестициите бяха продължили да се вливат в пазара. Твърди се, че през първото тримесечие криптокомпаниите са набирали по около $1 милиард седмично. След срива на пазара този брой е намалял.
Важно е да се отбележи, че кръговете на финансиране на криптовалутните компании не са намалели. По-скоро готовността на частните капиталови пазари да рискуват с тях стана колеблива. Това е довело до по-малко привлечени средства при всеки кръг на финансиране. Освен това оценките на тези криптокомпании са намалели драстично с мечия пазар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Рай Далио с шортове за над €1.5 млрд. срещу европейски акции
На криптопазара се случиха някои събития, които послужиха като доказателство за факта, че частният капитал се изтегля от пазара. BlockFi представлява идеален пример за това. Компанията проведе предишния си кръг на финансиране с оценка от $3 милиарда през март 2021 г. Превъртете напред една година по-късно и сега тя провежда кръг на финансиране с оценка от $1 милиард. Това е в съответствие със спада на дигиталните активи в цялото пространство.
Този спад беше спусъкът, който накара частния капитал да започне да се изтегля от пазара. Не само дребните инвеститори бяха поискали да излязат, но и големите пари също разчитат ситуацията и вероятно избират най-добрия начин за излизане.
Все пак не всичко е обречено и мрачно за криптокомпаниите, които са набирали средства. Забележителен е кръгът на финансиране за фирмата a16z, при който тя набра $4.5 милиарда за четвърти криптофонд. Важно е обаче да се отбележи, че този кръг на финансиране се е състоял още през април, много преди срива на пазара.
Представянето на криптоакциите също служи като свидетелство за загубата на вяра в пазара. Подходящ пример за това са акциите на Coinbase, която беше първата криптоборса, станала публична. За малко повече от година стойността на акциите ѝ е спаднала с около 83% спрямо листването ѝ през април 2021 г.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.