Въпреки нарастващата стойност на блокчейн уменията на световния пазар на труда, някои страни, като Китай, намаляват заплатите, предлагани на служителите в блокчейн сектора през 2019 г., гласи нов доклад.
Според „Доклада за професионално развитие на блокчейн в Китай за 2020 г.“ средната заплата, предлагана на професионалистите в блокчейн индустрията в Китай, е спаднала с 37% в сравнение с 2018 г.
Публикуван на 19-ти март, докладът е съставен под ръководството на Института за научни изследвания на интернет индустрията към университета Цинхуа.
Както съобщава местната медия Sina Finance, съвместният доклад беше предоставен от блокчейн платформата за професионални информационни услуги Interchain Pulse и базираната в Пекин агенция за намиране на таланти Liepin.
Въпреки че заплатите за работа в блокчейн сферата в Китай значително намаляват през 2019 г., в доклада все още се очертава нарастващото търсене на блокчейн специалисти в различни индустрии.
Въпреки това, нарастващото търсене е придружено от нарастващия дисбаланс между предлагането и търсенето, що се отнася до блокчейн талантите.
Професионалните умения на търсещите работа, насочени към блокчейн пространството, са твърде слаби, се казва в доклада
Като такова, въпреки бързото нарастване на търсещите работа, много малко таланти наистина отговарят на изискванията за работа на наемащите фирми, според проучването.
Освен това се съобщава, че значителната липса на професионални умения от най-висок клас се превръща в една от най-големите пречки за развитието и приемането на индустрията.
Докладът продължава:
„[От гледна точка на предлагане], голям брой практикуващи сляпо следват тенденцията, професионалните им умения са слаби и има сериозен недостиг на практически сложни таланти.“
Като се има предвид, че Китай засилва ангажираността си с блокчейн, след като нейният президент призова страната да ускори приемането на технологията в края на октомври 2019 г., намаляването на средната сума на заплатите за работни места в блокчейн сферата е доста неочаквано.
Въпреки това, скорошното професионално проучване все още корелира с някои доклади, издадени по-рано тази година.
Както бе съобщено през януари 2020 г., инвестициите и финансирането, в областта на блокчейн в Китай, се сринаха с над 40% през 2019 г. Данните бяха предоставени от управляваната от Китай финансова информационна агенция Xinhua и платформата за финансови данни Rhino Data.
В средата на януари социалната мрежа LinkedIn пусна доклад, в който прогнозира, че блокчейн ще бъде най-търсеното умение през 2020 г., наред с облачните изчисления, аналитичните разсъждения и изкуствения интелект.
Държавната банка за развитие на Германия NRW.BANK емитира облигации на стойност €100 милиона ($116.7 милиона) базирани на блокчейн, което е едно от най-големите публични предложения на дигитални ценни книжа в Европа.
Автономното подразделение на Volkswagen, Volkswagen ADMT, обяви партньорство с Bee Maps — иновативна пространствена навигационна услуга, изградена върху блокчейна Solana.
Нови данни дремонстрира драстично предимство на Solana в блокчейн активността за юни 2025 г. Според цифрите, SOL е обработила зашеметяващите 2.98 милиарда транзакции, далеч изпреварвайки всички други мрежи в екосистемата.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.