Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.
Предложението, известно като „STABLE Act„, се стреми да създаде ясна рамка за обвързани с долари стабилни монети, като въведе изисквания за резерви и мерки срещу прането на пари. Председателят на комитета Френч Хил подчерта, че регулирането е от решаващо значение за поддържане на финансовата конкурентоспособност на страната в пейзаж, който все повече се оформя от блокчейн иновациите.
Този законодателен тласък бележи втория опит на комисията да регулира стабилни монети, след като предишните усилия бяха в застой на фона на политически разногласия. STABLE Act предлага чуждестранните емитенти, като Tether, да могат първоначално да работят в САЩ, но в крайна сметка ще трябва да се приведат в съответствие с местните разпоредби след две години.
Междувременно конкурентно предложение на Сената, „GENIUS Act„, предлага по-рестриктивен подход, като забранява изцяло емитирането на чуждестранни стабилни монети, като същевременно позволява търговия на вторичния пазар.
Ключова пречка е дали стабилните монети трябва да предлагат лихви, като някои като главния изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг се застъпват за насърчаване на иновациите. Въпреки смесените мнения, Хил отбеляза, че има широк консенсус по отношение на тази разпоредба.
Противоречията също заобикалят нарастващото участие на президента Доналд Тръмп в крипто пространството, от проекти на DeFi до копаене на биткойни. Някои законодатели се притесняват, че връзките му с цифрови активи могат да усложнят законодателния процес, опасявайки се от потенциални конфликти на интереси.
Междувременно институционални гласове като главния стратегически директор на Circle Данте Диспарте подкрепят законопроекта, като твърдят, че ясните разпоредби ще укрепят позицията на САЩ в глобалните цифрови плащания. Тъй като законодателите продължават да усъвършенстват подробностите, по-широкият натиск за крипто регулация остава в процес на работа, като скоро се очакват изслушвания относно пазарната структура.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.