Наскоро законодателите обявиха ново правило, насочено към потребителите с непотвърдена самоличност, които участват в анонимни транзакции или притежават дигитални активи, с цел предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма.
Новият закон се прилага за различни субекти, включително банки, агенти на недвижими имоти и мениджъри на крипто активи.
Като част от обновените разпоредби на ЕС за борба с прането на пари законодателите наложиха лимит от €1,000 за крипто потребителите с непотвърдена самоличност и лимит от €7,000 за плащанията в брой за същата категория потребители.
Тези ограничения нямат за цел да забранят крипто транзакциите, а да се насочат към прането на пари. Ограниченията идват заедно с мерки, които забраняват на предприятията да приемат големи плащания от анонимни източници.
Европейският парламент и други законодатели гласуваха и за създаването на нова Агенция за борба с прането на пари (АБПП), която да разполага с надзорни и разследващи правомощия, „за да гарантира спазването на изискванията за борба с прането на пари/финансирането на тероризма“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Силни фундаменти сочат към предстоящ пробив
АБПП ще следи рисковете и заплахите в рамките на ЕС и извън него, а също така ще приема жалби от лица, подаващи сигнали за нарушения и ще има за цел да осигури по-строг контрол върху надзорните органи в нефинансовия сектор.
Френският депутат, който води преговорите в парламента за преразглеждане на разпоредбите за борба с прането на пари уточни, че законът не цели да забрани крипто плащанията, а по-скоро да се насочи към прането на пари, тъй като лимитът се отнася само за нерегулирани портфейли и непроверени потребители.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.