Децентрализираното финансиране (DeFi) продължава да се разраства с бързи темпове. Общата заключена стойност в бранша току-що достигна $4 милиарда.
DeFi се отнася до непопечителствани децентрализирани финансови продукти, като криптовалутни протоколи за заеми и децентрализирани стабилни монети. Повечето от тях са базирани на Етериум. Общата заключена стойност означава сумата на парите, преминаващи през интелигентните договори.
Индустрията расте невероятно бързо. Във вторник общата стойност, заключена в DeFi приложения, достигна $3 милиарда, показа DeFi Pulse. До петък – три дни по-късно – той се е увеличил с една трета до $4 милиарда.
И скоростта, с която DeFi расте, се увеличава. DeFi удари $2 милиарда на 7-ми юли, две седмици преди да удари $3 милиарда. Скокът на DeFi до близо $4 милиарда за по-малко от седмица показва, че се разраства по-бързо от всякога.
Трите най-големи DeFi протокола са Compound, Aave и Maker (позициите се разменят ежедневно). Всички те са заемни протоколи, въпреки че Maker оперира и с Dai, децентрализирана стабилна монета.
В момента Maker е най-големият проект на DeFi по пазарна капитализация. Според DeFi Pulse криптовалути за $832 милиона са заключени в договорите им. Има $601,8 милиона , заключени в Compound и подобна сума в Aave.
Популярността на DeFi нарасна миналия месец, когато Compound пусна своя токен за управление. Compound е проект, изграден върху Етериум блокчейна, който позволява на хората да дават заеми и да заемат криптовалута. След като бе пуснат, цената му бързо скочи с над 60%, за да спечели първото място в DeFiMarketCap. Общата пазарна капитализация за DeFi токени бързо се повиши над $3 милиарда.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.