De.Fi Rekt Database публикува доклад, в който се посочва, че през месец юли в DeFi сектора са били претърпени загуби в размер на $389.82 милиона поради хакерски атаки и инциденти с експлойти. По този начин общата сума на кумулативните загуби надхвърли границата от $77 милиарда.
Етериум се очерта като основна цел, изправен пред загуби в размер на $350 милиона при 36 отделни инцидента. Най-значителната индивидуална загуба от $231 милиона обаче беше регистрирана в мрежата Multichain.
В DeFi сферата са използвани разнообразни техники от злонамерените участници. Забележително е, че уязвимостите в контрола на достъпа доведоха до три големи случая, причинявайки огромна загуба от $287 милиона. Макар че измамите от типа „rug pull“ съставляват най-големия брой инциденти – 38, произтичащите от тях загуби са сравнително по-малки и възлизат на $36 милиона. Атаките от типа „Reentrancy„, по-рядко срещано явление с шест случая, все пак доведоха до значителни загуби в размер на $58 милиона.
Токените бяха най-честите мишени, като бяха подложени на 39 атаки, които доведоха до кумулативни загуби от $35.9 милиона. Протоколите за заемане и даване на заем са били обект на един случай, което е довело до загуба от $3.4 милиона. Сектора на мостовете понесе най-съществения удар със загуба от $241 милиона, произтичаща от два инцидента.
Начело на списъка е експлойтът на Multichain, който причини загуби в размер на $231.1 милиона поради уязвимости в контрола на достъпа. Компилаторът Vyper Compiler отбеляза загуби от $50.5 милиона, а токенът BALD претърпя загуби от $23.1 милиона поради rug pull.
През юли възстановяването на средствата, които са били експлоатирани, остана забележително ниско, като от загубите бяха възстановени едва $7 милиона. Тази неблагоприятна тенденция на нисък процент на възстановяване се запазва през последните месеци.
През юли бе отбелязан пикът на загубите на DeFi за 2023 г., като досега са загубени общо близо $1 милиарда. Тази цифра надхвърля със $73 милиона следващия месец с най-големи загуби, който е бил през март.
Данните на De.Fi Rekt улесняват по-нататъшния задълбочен анализ в различни блокчейн мрежи. Те обхващат загубата на $40 милиарда в резултат на срива на Terra през 2022 г., както и други забележителни инциденти, включващи Silk Road, Africrypt, PlusToken и множество други.
Според данните, сривът на Terra продължава да стои като най-значимото събитие в сферата на злонамерените дейности, като загубите надхвърлят десет пъти тези на Africrypt, които възлизат на $3.8 милиарда през 2021 г.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.