Според неотдавнашно изявление на Международния валутен фонд (МВФ) пълната забрана на криптоактивите може да не е ефективно дългосрочно решение за страните за управление на рисковете.
Въпреки че някои държави са избрали да забранят криптоактивите поради свързаните с тях рискове, МВФ смята, че този подход може да не доведе до желаните резултати в бъдеще. Вместо това организацията препоръча на държавите от Латинска Америка и Карибския басейн да се съсредоточат върху преодоляването на факторите, които стимулират търсенето на криптовалути, като например неудовлетворените нужди на гражданите от дигитални плащания.
Освен това МВФ препоръча да се работи в посока повишаване на прозрачността чрез включване на транзакциите с криптоактиви в националната статистика.
Като се има предвид, че рисковете, свързани с криптовалутите, варират в различните държави, МВФ предложи стратегия, която има за цел да намали тези рискове, като същевременно се възползва от потенциалните ползи от технологичните иновации, свързани с криптоактивите.
Струва си да се отбележи, че настоящата позиция на МВФ се различава от предишната им позиция относно забраните за криптоактиви.
В изявление, направено през февруари, след заседание на изпълнителния съвет, МВФ призова за координиран отговор, за да се отговори на опасенията относно потенциалното подкопаване на глобалната парична система от крипто.
Макар че МВФ призна, че пълните забрани на криптовалутите не са идеалното решение, някои директори смятат, че забраната на криптоактивите не трябва да се пренебрегва напълно.
Според проучванията на МВФ Латинска Америка и Карибският басейн са водещи в приемането на дигитални активи. Държави като Бразилия, Аржентина, Колумбия и Еквадор са сред първите 20 държави в света по отношение на приемането на криптовалути.
През 2021 г. Ел Салвадор влезе в заглавията на вестниците, като предостави на Биткойн статут на законно платежно средство. Освен това други държави в региона постигат значителен напредък във въвеждането на дигитални валути на централните банки (CBDC), за да насърчат финансовото приобщаване и да намалят разходите за трансгранични плащания, както подчертава МВФ.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.