Boeing си партнира с многонационалния аерокосмически конгломерат Honeywell, за да използва платформата си GoDirect за проследяване и продажба на излишни части от самолети на стойност $1 милиард - всичко това с помощта на блокчейн.
Партньорството беше разкрито на Глобалния форум на Hyperledger 2020 в Аризона. Лиса Бътърс, генералният мениджър на Honeywell, заяви, че частите са качени на пазара на GoDirect Trade миналия уикенд.
Авиационната индустрия традиционно разчита на хартиени сертификати, отнасящи се до всяка отделна част, техния оригинален производител и текущите стандарти за безопасност.
Документите също трябва да бъдат физически преместени между многобройни места, което попречи на пазара на авиационни части да се развива онлайн поради проблеми с фалшификатите.
По този начин GoDirect Trade се стреми да пренасочи индустрията за авиационни части към дигитална търговия – като Бътърс изчислява, че само 3% от пазара за $14 милиарда се извършва онлайн.
Авиационните части обикновено се продават четири пъти преди извеждането от експлоатация, като се подчертават предимствата, предлагани от разпространената технология, за да може да удостовери автентичността на съответната документация.
Платформата GoDirect на Honeywell включва персонализирана версия на отворения код на Hyperledger Fabric, който стартира преди по-малко от две години.
Бътърс заявява, че през първата си година GoDirect Trade улесни продажби за $7 милиона – за които тя очаква повече от утрояване до края на тази година. Има приблизително 6500 регистрирани потребители на GoDirect, които представляват 2400 компании.
По-рано тази седмица Лиса Бътърс отхвърли критиките към водещите счетоводни книги като HyperLedger Fabric, като заяви:
„GoDirect Trade тече върху Hyperledger Fabric. Ако някой спори за факта, че това е мрежа, базирана на разрешения, която трябва да бъде децентрализирана, тогава убива мечтата за корпоративен блокчейн, преди да започне. Няма начин да получите Fortune 500 компании, участващи в блокчейн мрежи и споделящи данни, ако няма разрешение за това. Имате нужда от някои ограничения, в които предприятията да работят.“
На 4-ти март Ernst & Young, Microsoft и ConsenSys обявиха пускането на своя базов протокол с отворен код – включващ интелигентен договор и платформа за токенизация на Етериум блокчейнa, предназначен за предприятия. Кодът на платформата е предоставен за избор на разработчици чрез покана, като се очаква публично стартиране да се проведе по-късно този месец.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.