Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
Финансовата надзорна служба (FSS) е инструктирала устно няколко компании да намалят експозицията си към листнати в САЩ дружества като Coinbase (COIN) и Strategy (MSTR) — инвестиционната компания на Майкъл Сейлър, силно изложена към Биткойн.
Това предупреждение отразява продължаващото придържане на FSS към политиката от 2017 г., която забранява на регулирани финансови институции да държат или придобиват капиталови участия, свързани с дигитални активи. Това включва както директно участие чрез ETF-и, така и косвено чрез акции на компании, обвързани с крипто сектора.
Времето на това указание предизвика объркване, тъй като идва след съобщения, че FSS обмисля облекчаване на някои ограничения, свързани с крипто търговията. Позицията на регулатора изглежда противоречива, особено на фона на нарастваща глобална регулаторна яснота и повишена институционална експозиция към крипто пазарите, като този в САЩ.
Анонимен служител на FSS заяви пред Korean Herald, че въпреки развитието на международните регулаторни рамки, местните институции все още трябва да се съобразяват с действащите южнокорейски правила. Изказването подчертава, че регулаторната реформа все още е в процес на обсъждане и няма правна сила, докато не бъде официално приета.
Противоречивите послания от Южна Корея биха могли да възпрепятстват институционалната инерция именно в момент, когато крипто активите и акциите, свързани със сектора, отбелязват нарастващо глобално възприемане.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.