Южна Корея ще облекчи ограниченията си за участие на местни институции в търговията с криптовалути, съобщи в сряда информационна агенция Yonhap, позовавайки се на Комисията за финансови услуги (FSC).
Комисията за финансов надзор, която контролира финансовите регулации в страната, обяви плановете си постепенно да разреши на институционалните инвеститори да откриват сметки в крипто борси. Този ход ще започне с организациите с нестопанска цел, а FSC ще си сътрудничи с Комитета за дигитални активи, за да осъществи промяната.
Понастоящем финансовите регулации на Южна Корея позволяват на трейдърите на дребно, които са потвърдени с официалните си правителствени имена, да се занимават с търговия с криптовалути. Въпреки че няма категорична забрана за институционалните инвеститори, FSC съветва финансовите институции да не предоставят достъп до борсата на корпоративни организации.
Това развитие съответства на едно от предизборните обещания на президента Юн Сук-йол да подкрепи местния крипто пазар. Както Юн, така и управляващата Партия на народната власт се застъпваха за въвеждането на спот крипто борсово търгувани фондове (ETF) в страната – продукт, който все още не е наличен.
Според Yonhap, FSC също така се фокусира върху усъвършенстването на регулаторната си рамка в съответствие със Закона за защита на инвеститорите във виртуални активи, който бе приет през юли. Следващата фаза на това законодателство ще се съсредоточи върху определянето на насоки за стабилните монети, крипто борсите и листването на токени. Освен това Комисията за финансов надзор планира да преразгледа Закона за финансовата информация, за да въведе система за проверка на основните акционери на доставчиците на крипто услуги.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.