Монголия - страна, за която се знае, че има една от най-ниските цени на електроенергията в света, се оказва предпочитана дестинация за копачите, оставяйки страните с по-високи разходи за ток като Япония.
С евтина цена на електроенергията и с низходителни закони, Монголия се превърна в нов фаворит за японските крипто копачи.
Мечият пазар води до ниска печалба за хората, които добиват крипто. Количеството електроенергия необходимо за копаене на криптовалути прогресивно расте, докато цената на дигиталните активи продължава да пада. Това прави копаенето на криптовалути изключително нерентабилно в момента, като дори и ниските цени на тока в Монголия не са достатъчни копачите на имат дори минимални печалби.
Ginco е водеща компания за добив на крипто, която експлоатира евтината електроенергия на Монголия. Базираната в Токио компания за електронни портфейли има две крипто ферми в Улан Батор, столицата на Монголия.
В момент, когато повечето добивни операции в Азия като цяло се закриват и продават своите копачки за части, Ginco решават да преместят своята дейност в Монголия, където сега регистрират печалби от добив на няколко криптовалути.
Освен с много евтините разходи за електроенергия, Монголия може да се похвали и с изключително ниска температура, като по този начин намалява необходимостта от охладителни системи, които обикновено се използват при криптодобива. Това поставя страната в лигата от нациите, където копаенето е евтино и печелившо, дори при изключително меките и по-ниски пазарни условия.
Монголия, която наскоро си партнира с Terra, блокчейн система за плащане, която е подкрепена от борси като Binance и Huobi, наскоро одобри приятелско настроено към крипто законодателство чрез своята централна банка. Най-голямата телекомуникационна мрежа на страната – Mobicom стартира и собствена криптовалута – “Candy”, чиято стойност е свързана с тугрик (фиатната валута на Монголия).
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.