Японският финансов гигант SBI Holdings ще разшири своето крипто бизнес портфолио, като придобиe 12% дял в Clear Markets, според доклад за финансовите резултати на SBI, публикуван на 31-ви юли. SBI планира да придобие до 20% в бъдеще.
Clear Markets е разработчик и оператор на електронна платформа за търговия в САЩ, който предлага електронни търговски услуги на извънборсовите деривати в САЩ, Великобритания и Япония.
Новият дял на SBI в Clear Markets е част от усилията да се създаде платформа за търговия с деривати в криптoвалута, насочена към институционалните инвеститори. Платформата ще позволи финансовите институции да търгуват „по-гладко“ на пазара на крипто деривати.
Clear Markets ще осигури хеджиране на транзакционни услуги за суап на криптовалути, което е „необходимо за обработката на криптота и финансовите инструменти, които ги използват“. В доклада SBI Group отбеляза, че увеличената употреба на криптовалути и техните производни ще повиши ликвидността.
Докато PoS (Price-of-Stake) не беше разкрита, според Nikkei Asian Review, вероятно е на стойност около 9 милиона долара.
Clear Markets планира да стартира услуга за търговия за крипто суап и притежава лиценз за размяна на суапове (SEF) от Комисията за търговия с фючърси (CFTC) и посредничество за деривати в Унгария и 32 страни в Европа. Фирмата е филиал на QUICK Corp., която е дъщерно дружество на японската Nikkei Inc.
SBI инвестира в повече от 20 свързани с крипто проекта през изминалата година и официално стартира публичната версия на своята крипто борса VCTRADE на 17-ти юли.
Япония е една от водещите страни по отношение на адаптация на криптовалути. Според главния изпълнителен директор на Clear Markets Марк Брикел, „до 50% от търговията с пари в брой в криптовалута“ се е състояла в страната.
Миналата седмица японската асоциация за виртуални борси на криптовалута (JVCEA) обяви, че ще изисква членуващите борси да поставят ограничения върху търговската дейност на някои клиенти, опитвайки се да попречи на инвеститорите с „малки активи“ да понасят тежки загуби.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.